خرید اتومبیل در ترکیه

turkey-flag-background

خرید اتومبیل در ترکیه

خرید اتومبیل در ترکیه Buying A Car In Turkey توسط خارجی ها: آیا خرید اتومبیل در ترکیه برای خارجی ها امکان پذیر است؟ البته که امکان خرید اتومبیل در ترکیه توسط خارجی ها وجود دارد. علاوه بر این، خارجی هایی که از یک خارجی دیگر خودرو خریداری کنند، از معافیت مالیاتی نیز برخوردار می شوند.

خرید اتومبیل در ترکیه

همانطور که می دانید بازار خرید اتومبیل در ترکیه و سایر نقاط جهان در سالهای گذشته رشد چشمگیری داشته است. مدل های جدید ماشین اعم از نو و دست دوم در نمایندگی های مجاز فروش، بازار خودرو، وب سایت ها و نیز از طریق تبلیغات روزنامه ها به فروش می رسند. برای خرید اتومبیل در ترکیه فرد خارجی ابتدا باید اجازه اقامت معتبر داشته باشد. مراحل ثبت اسناد و مدارك مورد نياز اتباع خارجی هنگام خريد خودروی جديد، همانند شهروندان تركيه می باشد. شماره پلاک ماشین برای افراد خارجی ساکن ترکیه از گروه (MA / MZ) می باشد. نمایندگی های فروش وسایل نقلیه اسناد ثبت نام را از خریدار درخواست می کنند. ماشین جدید باید ظرف سه ماه از تاریخ خرید در دفاتر ثبت ترافیک ثبت شود.

خرید اتومبیل در ترکیه

مدارک مورد نیاز برای ثبت خودروی جدید شامل موارد زیر است:

 • سند فروش از دفتر اسناد رسمی (Noter SatışSenedi)
 • فاکتور فروش (Fatura)
 • معاینه فنی (Karayolu uygunluk belgesi)
 • رسید پرداخت شده مالیات (ÖTV makbuzu)
 • بیمه اجباری موتور (Zorunlu Motor Sigortas)

مالیات ویژه مصرف و مالیات بر وسایل نقلیه موتوری

در کشور ترکیه مقرراتی مربوط به مصرف سوخت و انتشار CO2 از وسایل نقلیه وجود دارد. داده های CO2 باید در تمام اتومبیل های جدید برای فروش یا اجاره، نمایش داده شود. علاوه بر این، انتشار CO2 در هر گرم یک ماشین باید در دفترچه ثبت شود. مالیات ویژه مصرف (VTV) و مالیات بر وسایل نقلیه موتوری (MTV) با توجه به تولید گازهای گلخانه ای از یک ماشین درجه بندی می شود (در حال حاضر مالیات وسیله نقلیه بر اساس سن خودرو و ظرفیت سیلندر موتور محاسبه می شود).

خرید اتومبیل در ترکیه

این نرخ ها مطابق با استانداردهای اتحادیه اروپا است. خودروها با توجه به ظرفیت و سن سیلندر موتور در رده های مختلف مالیاتی طبقه بندی می شوند و قیمت ها شامل SCT و مالیات بر ارزش افزوده می باشد. برای آگاهی از مالیات وسیله نقلیه موتوری می توانید به وب سایت https://ivd.gib.gov.tr مراجعه کنید.

خرید اتومبیل در ترکیه بدون مالیات

یک فرد خارجی که به طور قانونی و با اجازه اقامت معتبر از طرف دولت ترکیه در این کشور ساکن می باشد، می تواند هنگام خرید اتومبیل در ترکیه (نو یا دست دوم) از یک خارجی دیگر و یا واردات خودروی خود به ترکیه از معافیت مالیاتی برخوردار باشد. این معافیت مالیاتی از وسیله نقلیه بدان معنا است که فرد خارجی می تواند بدون پرداخت مالیات ویژه مصرف و یا مالیات بر ارزش افزوده یک اتومبیل جدید را خریداری کند. نکته: تنها مالیاتی که باید پرداخت شود مالیات سالانه جاده (bandrol tax) است.

خرید اتومبیل در ترکیه

این مزایای مالیاتی رایگان فقط برای یک ماشین و یک اجازه اقامت می باشد و فقط اعضای خانواده درجه یک می توانند با این ماشین رانندگی کنند. شهروندان ترکیه اجازه خرید و یا رانندگی با این نوع از خودروها را ندارند.

خرید اتومبیل در ترکیه بدون مالیات (مجوز آبی)

خودروهای معاف از مالیات معمولا به عنوان پلاک آبی شناخته می شوند (Mavi Plaka) و دارای شماره ثبت (MA / MZ) هستند. ثبت خودرو در مجوز آبی ذکر شده است و تا انتهای زمانی که در کارت اقامت ثبت شده، معتبر است. اگر کارت اقامت تمدید نگردد، جریمه برای فرد مذکور در نظر گرفته می شود.

خرید اتومبیل در ترکیه

افرادی که می توانند از امتیاز خرید اتومبیل در ترکیه بدون مالیات با مجوز آبی بهره مند شوند:

 • خارجی هایی که مقیم ترکیه اند و دوران بازنشتگی خود را در این کشور سپری می کنند
 • اتباع خارجی مقیم ترکیه که دارای اجازه کار از وزارت کار و امور اجتماعی و یا دارای اقامت معتبر در ترکیه هستند
 • مدرسین و دانشجویان خارجی (به استثنای دانشجویان دوره زبان)
 • کارمندان خارجی که برای ناتو و کارشناسانی که برای اتحادیه اروپا کار می کنند
 • دیپلمات ها و کارکنان روزنامه های بین المللی در ترکیه
 • دارندگان کارت شناسایی وزارت امور خارجه

مدارک مورد نیاز هنگام خرید اتومبیل در ترکیه بدون مالیات:

 • گذرنامه به علاوه اجازه اقامت یا کار
 • سند اسناد رسمی
 • کلیه اسناد متعلق به وسیله نقلیه
 • رسید مالیاتی

خرید و فروش خودروی دست دوم بین خارجی ها معمولاً در کنسولگری فروشنده صورت می گیرد. همچنین شرکت های تخصصی نیز در زمینه خرید اتومبیل در ترکیه وجود دارند که انجام این معاملات را پشتیبانی می کنند.

خرید اتومبیل در ترکیه

شرکت پرگاس با کادری مجرب و دلسوز در خدمت شما هموطنان گرامی می باشد

به پایان مقاله ( خرید اتومبیل در ترکیه Buying A Car In Turkey ) رسیدیم، امیدواریم مطالب ارائه شده در این مقاله، برای شما مخاطب محترم مفید واقع شود. در صورتیکه هر گونه سوال، نظر و یا پیشنهادی در مورد این مطلب، خرید آپارتمان در ترکیه ، خرید ملک در ترکیه ، خرید خانه در ترکیه ، سرمایه گذاری در ترکیه ، مهاجرت به ترکیه ، مهاجرت به آلمان و مهاجرت به اروپا دارید، از طریق اطلاعات تماس پایین صفحه و نیز فرم زیر می توانید اقدام نمایید. کارشناسان پرگاس در اسرع وقت به سوال هایتان پاسخ خواهند داد.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
keyboard_arrow_up