صادرات کشور ترکیه

turkey-flag-background

صادرات کشور ترکیه

برترین محصولات صادراتی تولید شده در کشور ترکیه و کشورهایی که بیشترین میزان صادرات را به آنها دارد

ترکیه که صدمین سال استقلال خود را در سال 2023 جشن میگیرد، بیش از 500 میلیارد دلار را هدف صادرات خود قرار داده است. خودرو، لوازم خانگی و پوشاک، برجسته ترین بخش ها برای تحقق این هدف هستند. در سال 2017 صادرات کشور ترکیه با 10.22 درصد افزایش نسبت به سال 2016 از 142.5 میلیارد دلار به 156 میلیارد دلار افزایش یافت. در سال 2017، دومین سطح صادرات عالی تاریخ کشور به دست آمد. بیشترین میزان صادرات کشور در سال 2014  و معادل 157.6 میلیارد دلار بوده است. در اینجا نگاهی به کشورهای وارد کننده و محصولات صادر شده از ترکیه در سال 2018 می اندازیم.

صادرات کشور ترکیه

بیشترین محصولات صادراتی در ترکیه

اتومبیل: صنعت اتومبیل ترکیه به طور پیوسته به مدت 12 سال رتبه شماره 1 صادرات ترکیه را به خود اختصاص داده است. در سال 2017، 28.5 میلیارد دلار صادرات از خودرو تأمین شده است. برندهای فورد، تویوتا، توفاس، اویاک، رنو، مرسدس بنز تورک، رابرت بوش، کامیون و من، از شرکت های غول پیکری مانند Goodyear در کارخانه های ترکیه به دست آمده است.

صادرات کشور ترکیه

پوشاک و نساجی: ترکیه سرمایه گذاری های خود در زمینه پوشاک را از دهه 1980 شروع کرده و روز به روز روند رو به رشد آن ادامه دارد به طوری که امروزه، یکی از بالاترین بخش های صادراتی این کشور مربوط به پوشاک است. در سال 2014، بخش پوشاک ترکیه هشتمین صادر کننده پوشاک با سهم 3.4 درصد در سراسر جهان شد. در سال 2017، بخش پوشاک و نساجی ترکیه، صادرات 12.5 میلیارد دلاری برای ترکیه به ارمغان آورد.

صادرات کشور ترکیه

لوازم خانگی: ترکیه در سال 2017 تعداد 25 میلیون و 700 هزار واحد لوازم خانگی صادر کرده است. 72 درصد لوازم خانگی در ترکیه به سایر کشورهای اتحادیه اروپا صادر می شوند. انگلستان، آلمان، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا، کشورهایی هستند که بیشترین صادرات کشور ترکیه در زمینه لوازم خانگی، به این کشورها می باشد. از شرکت های معتبر ترکیه می توان به: Arçelik ، Beko ، Vestel ، Demirdöküm ، Profilo ، Indesit ، Ariston اشاره کرد.

صادرات کشور ترکیه

کشاورزی و محصولات غذایی: ترکیه به دلیل شرایط آب و هوایی و خاکهای حاصلخیز، کشوری مناسب برای صنعت کشاورزی محسوب می شود. بین سالهای 2002 تا 2016 صادرات محصولات کشاورزی و مواد غذایی، 4 برابر و از 3.7 میلیارد به 16.2 میلیارد دلار افزایش یافت. بهترین کشور در اروپا از سال 2005 در تولید محصولات کشاورزی ترکیه می باشد و در حال حاضر محصولات کشاورزی و مواد غذایی در مجموع 58 میلیارد دلار سهم صادرات در تجارت جهانی دارد. در سال 2018، کشاورزان چیزی حدود 14.5 میلیارد دلار حمایت دریافت کرده اند.

صادرات کشور ترکیه

بازارهای صادراتی برتر کشور ترکیه

اکثر کشورهای وارد کننده کالا از ترکیه، کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستند. طبق اطلاعات موسسه آماری ترکیه، کشورهای صادرکننده برتر ترکیه به شرح زیر می باشند:

  • آلمان: صادرات به آلمان از سال 2011 بالغ بر 13 میلیارد دلار است. در سال 2017، در مجموع 15.1 میلیارد دلار کالا به آلمان صادر شده است. کشور آلمان با داشتن 3 میلیون شهروند ترک در صادرات ترکیه سال هاست که مقام اول را کسب کرده است.
  • بریتانیا: بریتانیا در بخش واردات خودرو از ترکیه، در صدر است و در بخش نساجی و پوشاک در رده سوم قرار دارد. در سال 2017، صادرات به انگلیس 9.6 میلیارد دلار بوده است.
  • امارات متحده عربی: صادرات به امارات متحده عربی در سال 2017 حدود 9.2 میلیارد دلار بوده است.
  • عراق: عراق در میان کشورهای همسایه و هم مرز ترکیه ردیف اول صادرات را در اختیار دارد. در سال 2016 بالغ بر 7.6 میلیارد دلار کالا به عراق فروخته شد، که در سال 2017 این رقم از 9 میلیارد دلار فراتر رفت.
  • ایالات متحده آمریکا: عمده فروش محصولات ترکیه به آمریکا، قطعات ماشین آلات، سیمان، مس و پلاستیک می باشد. صادرات به ایالات متحده در سال 2016 معادل 6.6 میلیارد بود، که این میزان در سال 2017 به 8.6 میلیارد دلار رسید.
  • ایتالیا: در سال 2017، 8.4 میلیارد دلار صادرات به ایتالیا به ویژه در بخش خودرو و نساجی انجام شده است.
  • فرانسه: محصولات صادر شده به فرانسه عمدتا قطعات ماشین آلات، پلاستیک و مواد شیمیایی هستند. در سال 2017 میزان صادرات به فرانسه 6.5 میلیارد دلار بوده است.
  • اسپانیا: ترکیه محصولاتی مانند روغن زیتون و مرکبات و به ویژه خودرو را به اسپانیا می فروشد. رقم صادرات به اسپانیا در سال 2017 از 6.3 میلیارد فراتر رفته است.
  • هلند: هلند یکی از کشورهای برتر صادرکننده ترکیه در بخش خودرو، مواد رسانای الکتریکی، پوشاک و نساجی است. از سال 2011 تاکنون ترکیه بیش از 3 میلیارد دلار صادرات به هلند داشته است.

شرکت پرگاس با کادری مجرب و دلسوز در خدمت شما هموطنان گرامی می باشد

به پایان مقاله (مهمترین صادرات کشور ترکیه) رسیدیم، امیدواریم مطالب ارائه شده در این مقاله، برای شما مخاطب محترم مفید واقع شود. در صورتیکه هر گونه سوال، نظر و یا پیشنهادی در مورد این مطلب ، خرید آپارتمان در ترکیه ، خرید ملک در ترکیه ، خرید خانه در ترکیه ، سرمایه گذاری در ترکیه ، مهاجرت به ترکیه ، مهاجرت به آلمان و مهاجرت به اروپا دارید، از طریق فرم زیر می توانید اقدام نمایید. کارشناسان پرگاس در اسرع وقت به سوال هایتان پاسخ خواهند داد.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
keyboard_arrow_up