اقتصاد ترکیه

turkey-flag-background

اقتصاد ترکیه The Turkish Economy

اقتصاد ترکیه ، بخش عمده ای از رشد خود را مدیون داشتن منابع مالی، منابع طبیعی، کشاورزی و بخش بانکی با سرمایه و منظم می باشد. اقتصاد ترکیه در طی 15 سال گذشته رشد چشمگیری داشته است. استراتژی اقتصادی کلان، سیاست های مالی محتاطانه و اصلاحات اساسی ساختاری همگی به رشد اقتصاد ترکیه کمک چشمگیری کرده و این کشور را به یکی از مهمترین کشورهای اقتصادی دنیا تبدیل کرده است.

اقتصاد ترکیه

این اصلاحات نقش به سزایی در اقتصاد ترکیه داشته است، کشور ترکیه سرمایه های عمومی و ملی را پایه و اساس امور اقتصادی قرار داد و باعث افزایش کارآیی و پیشرفت در بخش مالی شد. اینها در کنار هم، پایه های اقتصادی کشور را تقویت کردند و این امکان را فراهم کردند تا اقتصاد ترکیه از سال 2003 تا 2017 با میانگین رشد سالانه تولید ناخالص داخلی 5.8 درصد بالاتر از کشورهایی همچون ژاپن، مجارستان، آمریکا و… قرار بگیرد.

متوسط ​​رشد سالانه تولید ناخالص داخلی واقعی

اقتصاد ترکیه

عملکرد اقتصادی چشمگیر ترکیه در طی 15 سال گذشته، متخصصان و نهادهای بین المللی را ترغیب کرده است تا پیش بینی های مطمئن و روشنی در مورد آینده اقتصاد ترکیه ترسیم کنند. به عنوان مثال، طبق آمار OECD ، انتظار می رود ترکیه یکی از سریع ترین جهش های اقتصادی را در بین کشورهای عضو OECD  در طی سالهای 2015 تا 2025 با متوسط  رشد سالانه  4.9 درصد داشته باشد.

پیش بینی متوسط ​​رشد سالانه تولید ناخالص داخلی واقعی (٪) در کشورهای عضو OECD برای سالهای 2015 – 2025

اقتصاد ترکیه

به همراه رشد اقتصادی پایدار، ترکیه در امور مالی عمومی خود نیز تجدید نظر کرده است. بدهی عمومی دولت در اتحادیه اروپا از 72.1 درصد در سال 2002 به 28.3 درصد در سال 2017 کاهش پیدا کرد. ترکیه از سال 2004 تاکنون 60 درصد معیارهای اتحادیه اروپا را برای سهام بدهی های عمومی  خود برآورده کرده است. به همین ترتیب، در طی سالهای 2002 – 2017 ، کسری بودجه ترکیه از بیش از 10 درصد به کمتر از 3 درصد نسبت به تولید ناخالص داخلی کشور کاهش یافت که این یکی از معیارهای اتحادیه اروپا برای تراز بودجه است.

پیشرفت های قابل توجه در اقتصاد ترکیه نگاه تجارت جهانی را نیز به سوی خود معطوف کرده است. صادرات این کشور تا پایان سال 2017 به حدود 157 میلیارد دلار رسید در حالی که در سال 2002 ، 36 میلیارد دلار بود. علاوه بر این، درآمدهای گردشگری که در سال 2002 حدود 12.4 میلیارد دلار بود، در سال 2017 از 22 میلیارد دلار فراتر رفت. پیشرفت های چشمگیر در چنین مدت زمان کوتاهی، ترکیه را در مقیاس اقتصادی جهانی به عنوان یک اقتصاد نوظهور استثنایی ثبت کرده است. براساس آمار تولید ناخالص داخلی در سال 2017 ، این کشور هفدهمین اقتصاد بزرگ جهان و ششمین اقتصاد بزرگ در مقایسه با کشورهای اتحادیه اروپا است.

به پایان مقاله (اقتصاد ترکیه The Turkish Economy) رسیدیم، امیدواریم مطالب ارائه شده در این مقاله، برای شما مخاطب محترم مفید واقع شود. در صورتیکه هر گونه سوال، نظر و یا پیشنهادی در مورد این مطلب ، خرید آپارتمان در ترکیه ، خرید ملک در ترکیه ، خرید خانه در ترکیه ، سرمایه گذاری در ترکیه ، مهاجرت به ترکیه ، مهاجرت به آلمان و مهاجرت به اروپا دارید، از طریق فرم زیر می توانید اقدام نمایید. کارشناسان پرگاس در اسرع وقت به سوال هایتان پاسخ خواهند داد.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
keyboard_arrow_up