اجازه اقامت تحصیلی

turkey-flag-background

اجازه اقامت تحصیلی Student Residence Permit

انواع اجازه اقامت در ترکیه: در قوانین جدید اقامتی ترکیه، 6 نوع اجازه اقامت مشخص شده است:

 1. اجازه اقامت کوتاه مدت ( Short-Term Residence Permit )
 2. اجازه اقامت برای خانواده ( Family Residence Permit )
 3. اجازه اقامت تحصیلی ( Student Residence Permit )
 4. اجازه اقامت بلند مدت ( Long- Term Residence Permit )
 5. اجازه اقامت بشردوستانه ( Humanitarian Residence Permit )
 6. اجازه اقامت برای قربانیان قاچاق انسان ( Residence Permits for the victims of Human Trafficking )

اجازه اقامت تحصیلی

در زیر به توضیح کامل اجازه اقامت تحصیلی (Student Residence Permit) خواهیم پرداخت:

اجازه اقامت تحصیلی (Student Residence Permit)

اجازه اقامت دانشجویی (تحصیلی) به آن دسته از افراد خارجی داده می شود که برای گذراندن دوره های تحصیلات تکمیلی، کارشناسی و یا دو سال کاردانی در موسسات آموزش عالی ترکیه ثبت نام می کنند. افراد خارجی که با رضایت والدین خود در برنامه های آموزش ابتدایی یا متوسطه تحصیل می کنند، برای هر بار درخواست اقامت تحصیلی، اجازه اقامتی به مدت 1 سال دریافت می کنند.

داشتن اجازه اقامت دانشجویی هیچ حقوقی درباره گرفتن مجوز اقامت برای والدین و سایر اقوام دانشجویان خارجی نمی دهد. مدت زمان اقامت دانشجویان خارجی نمی تواند بیش از مدت زمان تحصیل آن ها باشد. با وضع قوانین جدید، دانشجویان خارجی می توانند بعد از فارغ التحصیلی و پیدا کردن شغل مناسب و دریافت مجوز کار قانونی، با اقامت کاری به زندگی خود در ترکیه ادامه دهند.

با این حال دانشجویان خارجی که در دوره های لیسانس یا دو سال کاردانی ثبت نام کرده اند می توانند پس از اتمام سال اول تحصیل در ترکیه شروع به کار کنند. ضمنا دانشجویان خارجی که در دو سال برنامه های کاردانی ثبت نام کرده اند، اجازه کار آنها نمی تواند در هفته بیش از 24 ساعت باشد. لازم بذکر است، درخواست های پذیرش دانشجویان خارجی که در معرض تصمیمات اخراج یا ممنوعیت ورود قرار دارند پذیرفته نمی شود.

اجازه اقامت تحصیلی

اجازه اقامت تحصیلی با آموزش در ترکیه

آیا می‌خواهید تحصیلات خود را در یکی از زیباترین کشورهای جهان آغاز کنید؟ آیا به دنبال یک تجربه دانشگاهی بی‌نظیر در کنار فرهنگ و تاریخ غنی ترکیه هستید؟ با ما همراه شوید و تمامی دردسرهای مرتبط با اقامت دانشجویی خود را فراموش کنید.

مهمترین مزایای اقامت تحصیلی در ترکیه

بدون شک اقامت تحصیلی در ترکیه بعنوان یکی از مقاصد محبوب بین دانشجویان بین المللی، مزایای فراوانی دارد. از جمله:

 • آموزش با کیفیت عالی
 • هزینه های تحصیل و اسکان مناسب
 • موقعیت جغرافیای ممتاز
 • تنوع فرهنگی و اجتماعی
 • فرصت های شغلی
 • زندگی شهری پویا

سطح علمی و امکانات آموزشی ترکیه

دانشگاه ها و موسسات آموزش در ترکیه از بستر آموزشی مدرن و تجهیزات پیشرفته ای برخوردار هستند. این امکانات شامل آزمایشگاه های پیشرفته، کتابخانه های دیجیتال، امکانات ورزشی و فرهنگی متنوع می باشد. به شما فرصت آموزشی ارزشمندی از آزمایشگاه های پیشرفته گرفته تا کتابخانه های بزرگ و کتابخانه های دیجیتال را ارائه می دهد. دانشگاه های ترکیه با استفاده از متخصصان بین‌المللی و متخصصان مجرب در هر رشته‌ای به دانشجویان خود این فرصت را می دهد تا از آخرین دستاوردهای علمی بهره‌مند شوند و در مسیر موفقیت پیش روند.

اجازه اقامت تحصیلی

معتبر بودن مدارک دانشگاهی

ما مشاورین پرگاس به عنوان مشاوران یا سابقه و مجرب، به شما کمک می‌کنیم تا دانشگاه‌های معتبر و برنامه‌های تحصیلی با کیفیت در ترکیه را شناسایی کنید تا مدارک دانشگاهی قابل اعتمادی را کسب کنید. مدارک دانشگاه های این کشور در ایران نیز معتبر هستند. اما برای این امر باید در دانشگاه هایی درس بخوانید که مورد تایید وزارت علوم ایران می باشند و همچنین اکثر دانشگاه های ترکیه دارای مدرک معتبر دیپلم آبی هستند که قابل قبول در بیشتر کشورهای اروپایی می باشد.

هزینه‌های تحصیل و زندگی در ترکیه

چالشی که می‌توانید با موفقیت پشت سر بگذارید در مسئله اقامت دانشجویی، بررسی هزینه‌های تحصیل و زندگی یکی از اولین چالش‌هایی است که هر دانشجویی با آن مواجه می‌شود. بررسی نرخ شهریه و هزینه‌های زندگی در ترکیه نشان می‌دهد که این کشور از شاخص‌های عالی و مزایای برتری برخوردار است. با مقایسه هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های معتبر ترکیه با کشورهایی مانند آمریکا، کانادا، آلمان و انگلیس، متوجه خواهید شد که هزینه‌ها در ترکیه بسیار مقرون‌ به ‌صرفه‌تر است. به عنوان مثال، شهریه دانشگاه‌های دولتی ترکیه در هر ترم برای دانشجویان به طور میانگین حدود 300 تا 600 دلار محاسبه می‌شود. همچنین هزینه‌های زندگی از جمله خرید پوشاک، خوراک و مسایل روزمره تا حدود 500 دلار در ماه تخمین زده می‌شود.علاوه بر این، نزدیکی ترکیه به ایران نیز امکان رفت‌وآمد آسان و کم‌هزینه را برای دانشجویان ایرانی فراهم می‌کند.

انواع بورسیه تحصیلی:
یکی دیگر از مزایای اقامت دانشجویی در ترکیه، اخذ انواع بورسیه تحصیلی است. این مزیت تأثیر بسزایی در روند تحصیلی دانشجویان بین‌المللی دارد. خوشبختانه طی سالهای اخیر دولت ترکیه انواع بورسیه‌های تحصیلی را برای دانشجویان در نظر گرفته‌ است. جالب است بدانید که گرفتن بورسیه تحصیلی ترکیه در مقایسه با سایر کشورها از جمله کانادا، سوئد، انگلیس و… راحتتر و سریعتر است.

انواع بورسیه تحصیلی در ترکیه شامل:

 • بورسیه تمام‌ وقت
 • پاره‌ وقت
 • تحقیقاتی، پژوهشی
 • طرحهای مشارکتی

انواع بورسیه تحصیلی در ترکیه با اقامتگاه رایگان، شهریه رایگان، پوشش هزینه‌های خدماتی، درمانی، سفر، حقوق و دستمزد دانشجویی و دوره‌های آموزشی رایگان جهت یادگیری زبان همراه است. این مزیتی است که جذابیت تحصیل در ترکیه را دوچندان می‌کند. البته هر نوع بورسیه‌ تحصیلی شرایط خاص خود را دارد. هزینه مالی، پوشش خدمات درمانی و خوابگاه رایگان از عواملی هستند که دانشجو را برای ادامه تحصیل در ترکیه تشویق می‌کنند. دقت داشته باشید که تنها دانشجویانی که در کنار شرط معدل، رزومه و نمرات عالی، دارای مدارک معتبری نظیر GRE ،SAT و GMAT باشند و مدرک زبان بین‌المللی تومر و ترکی را نیز کسب کرده باشند، می‌توانند بورسیه شوند. این دانشجویان نباید دارای مشکل شرط سنی و گپ تحصیلی هم باشند تا بتوانند به‌راحتی از خدمات بورسیه بهره‌مند شوند. دانشجویان متقاضی نباید اقامت دائم و حق شهروندی ترکیه را از قبل داشته باشد.

اجازه اقامت تحصیلی

امکان کار دانشجویی و تقویت رزومه کاری

یکی دیگر از مزایای اقامت دانشجویی ترکیه، امکان کار دانشجویی برای 30 ساعت در هفته است. شاید در حال حاضر این موضوع برای شما اهمیتی نداشته باشد اما هنگامی که وارد ترکیه شدید می‌فهمید که داشتن یک کار مناسب چقدر در پیشرفت شما تأثیرگذار است. همین‌که بتوانید به‌ راحتی از پس هزینه‌های تحصیل و زندگی برآیید خودش اصلی‌ترین موضوع است. این فرصت خوب سبب می‌شود تا دانشجویان رزومه کاری خود را تقویت کنند. توجه داشته باشید که امکان کار برای دانشجویان مقطع کاردانی و کارشناسی در سال اول تحصیل وجود ندارد و تنها دانشجویان ارشد و دکتری می‌توانند برای خود در زمینه تحصیلی کار پیدا کنند.

همچنین دانشجویان خارجی هیچ‌گونه حقی برای کار در مراکز خصوصی و دولتی این کشور را ندارند. دریافت مجوز کار در ترکیه منوط به اخذ مجوز از وزارت کار و امور اجتماعی کشور ترکیه خواهد بود. دانشجویان بین‌المللی در این کشور می‌توانند برای تعطیلات تابستانه به کشورهای دیگر بروند و مشغول به کار شوند. وجود این دسته از امکانات در کشور ترکیه سبب می‌شود تا نیروی کار باتجربه و متخصص و درعین حال با رزومه بسیار قوی پرورش داده شود.

معمولاً پس از آنکه افراد در رشته موردنظر خود فارغ‌التحصیل شدند، یا به کشور خود بازمی‌گردند و در آنجا به سراغ یک شغل درخور و مناسب می‌روند یا در همان ترکیه در سطح بین‌المللی مشغول به کار می‌شوند و یا به ادامه تحصیل و کسب درجات عالی و تکمیلی می‌پردازند. درهرصورت با دردست‌داشتن مدارک معتبر دانشگاه‌های ترکیه در هیچ کجای دنیا بدون کار نخواهید ماند. اغلب فرصت‌های شغلی فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های ترکیه با مشاغل موردنیاز روز دنیا یکی است. ازآنجاکه ترکیه در زمینه اقتصادی و سرمایه‌گذاری پیشرفت زیادی کرده است لذا می‌توان گفت رزومه کاری ایده‌آل و کسب درآمد فوق‌العاده می‌تواند از مزیت‌های مهم کار و تحصیل در این کشور محسوب شود.

امکان اقامت در ترکیه بعد از فارغ‌التحصیلی

بعد از فارغ التحصیلی، بسیاری از دانشجویان تمایل دارند در ترکیه بمانند. این افراد می‌توانند با ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر، اقامت خود را تمدید کنند یا به دنبال یافتن یک شغل تمام وقت در یکی از شهرهای ترکیه باشند. فعالیت در شرکت‌های بین‌المللی نه‌ تنها رزومه شما را تقویت می‌کند بلکه با درآمدهای بالا به اقامت شما در ترکیه کمک زیادی می‌کند. این راه‌ها به شما امکان می‌دهند به‌صورت قانونی اقامت کشور ترکیه را به دست آورید. برای اخذ اقامت در ترکیه، مدارکی از قبیل تسلط به زبان‌های ترکی و انگلیسی، داشتن مجوز کار از وزارت کار و امور اجتماعی و داشتن مدارک تحصیلی و رزومه مناسب لازم است. دپارتمان ما آماده راهنمایی شما در این زمینه می‌باشد. به‌ طور معمول، هر دانشجوی بین‌الملل می‌تواند تا یک سال پس از فارغ التحصیلی‌اش در ترکیه کار کند اما پس از آن باید اقامت خود را تمدید نماید.

تحصیل به دو زبان انگلیسی و ترکیه

در ترکیه دانشجویان می‌توانند به دو زبان انگلیسی و یا ترکی به تحصیل بپردازند. اغلب دانشگاه‌های ترکیه در برنامه‌های خود زبان انگلیسی را زبان اصلی در نظر می‌گیرند. البته وجود ترک‌ زبانان در ایران و آشنایی اغلب ایرانیان به این زبان سبب شده تا امکان تحصیل به زبان ترکی به‌عنوان یک امتیاز مثبت در نظر گرفته شود. به‌طوری‌که امروزه بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه به دانشجویان خارجی ترک‌ زبان بورسیه می‌دهند.

اجازه اقامت تحصیلی

عدم نیاز به ویزای تحصیلی

از دیگر مزایای اقامت تحصیلی ترکیه این است که این کشور به ویزای تحصیلی نیازی ندارد. دانشجویان می‌توانند بدون داشتن ویزا در ترکیه تحصیل کنند. تنها لازم است تا پذیرش تحصیلی یکی از دانشگاه‌های ترکیه توسط دانشجو گرفته شود. در این صورت او به مدت یک سال به‌ صورت قانونی در ترکیه اقامت خواهد داشت. این اقامت بسته به مدت تحصیل در ترکیه قابل تمدید است.

شباهت فرهنگی و نزدیک به بودن به ایران

با توجه‌ به اینکه ایران همسایه کشور ترکیه است لذا از نظر دین، فرهنگ و روش زندگی بسیار شبیه این کشور است. این موضوع در راحتی و عدم غریبی کردن دانشجویان تأثیر بسزایی دارد. راحت بودن رفت‌وآمد بین دو کشور هم برای دانشجویان ایرانی یک امتیاز محسوب می‌شود.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش دانشجویی

مدارک لازم:

 • ترجمه پاسپورت
 • ترجمه آخرین مدرک تحصیلی
 • ریزنمرات مربوط به آخرین مدرک تحصیلی
 • تمامی مدارک با ترجمه ترکی و مهر وزارت امورخارجه
 • رزومه و انگیزش نامه

توجه داشته باشید که ترجمه تمامی مدارک به انگلیسی و یا ترکی قابل قبول است.

دوره های مختلف تحصیلی در ترکیه

انواع دوره های تحصیلی در کشور ترکیه عبارتند از:

 • دوره کاردانی
 • دوره کارشناسی
 • دوره کارشناسی ارشد
 • دوره دکتری و تخصص پزشکی

خدمات پرگاس برای دریافت اقامت تحصیلی

شرکت پرگاس به عنوان مشاور و راهنمای شما در سفر به دنیای آموزش در ترکیه حضوری فعال دارد.

خدمات ما شامل:

 • مشاوره و راهنمایی در مورد مدارک لازم برای ویزا و اقامت دانشجویی
 • مشاوره و راهنمایی جهت انتخاب رشته و دانشگاه های استانبول
 • رزرو اقامتگاه های دانشجویی با امکانات رفاهی یا اجاره آپارتمان و خابگاه های قیمت مناسب
 • ارائه خدمات استقرار اولیه شامل بیمه، اخذ کارت اقامت و امور بانکی

می باشد. همچنین، ما با تیمی مجرب و متعهد آماده‌ ارائه پشتیبانی و راهنمایی در تمامی مراحل تحصیلی شما هستیم. جهت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان، با ما در تماس باشید. اولین گام مطمئن خود را به سوی تحصیل در ترکیه با ما بردارید.

به پایان مقاله (اجازه اقامت تحصیلی Student Residence Permit) رسیدیم، امیدواریم مطالب ارائه شده در این مقاله، برای شما مخاطب محترم مفید واقع شود. در صورتیکه هر گونه سوال، نظر و یا پیشنهادی در مورد این مطلب ، خرید آپارتمان در ترکیه ، خرید ملک در ترکیه ، خرید خانه در ترکیه ، سرمایه گذاری در ترکیه ، مهاجرت به ترکیه ، مهاجرت به آلمان و مهاجرت به اروپا دارید، از طریق فرم زیر می توانید اقدام نمایید. کارشناسان پرگاس در اسرع وقت به سوال هایتان پاسخ خواهند داد.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
keyboard_arrow_up