تحصیل در کشور ترکیه

turkey-flag-background

تحصیل در کشور ترکیه

تحصیل در کشور ترکیه Study in Turkey دارای مزایای بسیاری می باشد و در این مقاله به طور کامل به این موضوع خواهیم پرداخت. با توجه به اقدامات بزرگ کشور ترکیه در جهت جذب دانشجویان بین المللی به دانشگاه های خود، تعداد دانشجویان بین المللی که در ترکیه تحصیل می کنند، از سال تحصیلی 2015 – 2016 تا کنون شاهد افزایش چشمگیری بوده است. تلاش های دولت ترکیه این است که قصد دارد حدود 350،000 دانشجو را از خارج از کشور در اختیار داشته باشد.هم اکنون، ترکیه دارای حدود 206 مؤسسه آموزش عالی است که به بیش از 8 میلیون دانش آموز و دانشجو آموزش می دهد. علاوه بر این بیش از ده دانشگاه از این کشور به طور مداوم در بین 500 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته اند.

تحصیل در کشور ترکیه

گذشته از تحصیلات و آموزش با کیفیت بالا، کشور ترکیه همچنین به دلیل شرایط ارزان و نسبتاً بی دردسر زندگی به مقصد مهمی برای دانشجویان بین المللی جهت تحصیل در کشور ترکیه تبدیل شده است. ترکیه در حال حاضر یک مکان توریستی مهم در دنیا است که نزدیک به 40 میلیون گردشگر را در سال به خود جذب می کند. دولت ترکیه مایل به گسترش این محبوبیت در بازار بین المللی دانشجویی نیز می باشد. اگر قصد ادامه تحصیل در کشور ترکیه را دارید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

در ترکیه بیش از 200 دانشگاه وجود دارد، بیشتر این دانشگاه ها نسبتاً تازه تاسیس هستند. در سال 1970 تنها هشت موسسه دولتی وجود داشت و اولین دانشگاه خصوصی (دانشگاه بیلکنت) در سال 1984 تأسیس شد. از تازه تاسیس ترین دانشگاههای ترکیه می توان به دانشگاه بین المللی آنتالیا (AIU) اشاره کرد که از اولین دانشجویان خود در سال 2012 استقبال کرد.

دانشگاه های دولتی و خصوصی در ترکیه با توافق نامه بولونیا که برنامه های درجه بندی را در سراسر اروپا استاندارد می کند، مطابقت دارند و بسیاری از دانشگاه های ترکیه در لیست Erasmus که از تبادل دانشجویان بین المللی پشتیبانی می کند قرار دارند. در آخرین نسخه از رتبه بندی های سیستم آموزش عالی QS، سیستم آموزش عالی ترکیه در رتبه 43 جهان قرار گرفت و همین امر ارزش و اهمیت تحصیل در کشور ترکیه را اثبات می کند.

تحصیل در کشور ترکیه

دانشگاه های برتر جهت تحصیل در کشور ترکیه

ده دانشگاه از کشور ترکیه در رتبه بندی سیستم دانشگاه های جهانی و آموزش عالی QS، در سال 2019 قرار گرفتند. اکثر دانشگاه های برتر ترکیه در آنکارا و استانبول، دو شهر بزرگ ترکیه واقع شده اند. دانشگاه فنی خاورمیانه، دانشگاه بیلکنت و دانشگاه هاچتپه، در آنکارا و دانشگاه بغازیچی، دانشگاه کوچ، دانشگاه سابانجی، دانشگاه فنی استانبول و دانشگاه استانبول که در شهر استانبول واقع شده اند.

معرفی برخی از دانشگاه های مهم ترکیه

دانشگاه فنی خاورمیانه (METU):

دانشگاه فنی خاورمیانه (METU) مستقر در پایتخت ترکیه در آنکارا که تا رتبه هشتم  در رده بندی EECA  بالا رفت و مکانی عالی برای تحصیل در کشور ترکیه می باشد. این دانشگاه با تخصص در علوم طبیعی و اجتماعی، در سال 1956 تأسیس شد تا نقش مهمی در توسعه ترکیه و کشورهای خاورمیانه ایفا کند و در حال حاضر، حدود 31000 دانشجو دارد. زبان آموزش در این دانشگاه انگلیسی می باشد. از آنجا که تقاضا برای این دانشگاه بسیار زیاد است، METU  فقط 1.5 درصد از بالای 1.5 میلیون متقاضی سالانه خود را که جزء تاپ ترین ها هستند، می پذیرد.

تحصیل در کشور ترکیه

دانشگاه بغازیچی( Boğaziçi Üniversitesi ):

این دانشگاه نیز در بین 10 دانشگاه برتر در جدیدترین رتبه بندی EECA قرار دارد، این دانشگاه در سال 1863 با عنوان رابرت کالج تاسیس و اولین دانشگاه آمریکایی بود که در خارج از ایالات متحده دایر شد. دانشگاه بغازیچی در استانبول، نزدیک به تنگه بسفر و قلعه تاریخی روملی حصار (Rumelihisar) واقع شده است. زبان آموزش در این دانشگاه انگلیسی می باشد. این دانشگاه پیوندهای محکم و تبادل دانشجو با سیستم آموزش عالی آمریکا دارد و با این تفاسیر از جمله برترین دانشگاهها جهت تحصیل در کشور ترکیه به شمار می آید.

تحصیل در کشور ترکیه

دانشگاه کوچ (Koç University ):

این دانشگاه در سال 1993 در استانبول تأسیس شد، دانشگاه كوچ در حال حاضر در رتبه بندی EECA در رتبه دوازدهم قرار دارد و نام آن به نام بنیانگذار آن، وهبی کوچ (Vehbi Koç) که كارآفرین بود و کارهای بشر دوستانه انجام می داد، نامگذاری شده است. این دانشگاه یکی از معتبرترین موسسات آموزش عالی ترکیه در سطح جهانی می باشد. این دانشگاه 22 رشته در مقطع کارشناسی، 32 رشته در مقطع کارشناسی ارشد و 18 رشته در مقطع دکترا ارائه می دهد و در حال حاضر حدود 5500 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. برای جوانانی که قصد تحصیل در کشور ترکیه را دارند گزینه ای بسیار عالی می باشد.

تحصیل در کشور ترکیه

دانشگاه بیلکنت( Bilkent University):

دانشگاه بیلکنت با کسب رتبه چهاردهم در رده بندی EECA جزء دانشگاه های مطرح ترکیه می باشد. نام این دانشگاه  مخفف bilim kenti است که به زبان ترکی به معنی (شهر یادگیری و دانش) می باشد. دانشگاه بیلکنت اولین موسسه غیر انتفاعی خصوصی ترکیه بود که در سال 1984 توسط احسان دورامجی (İhsan Doğramacı) تاسیس شد و دارای گسترده ترین کتابخانه دانشگاهی در کشور ترکیه می باشد. این دانشگاه یکی از دانشگاه های برتر تحقیقاتی کشور ترکیه است و در حال حاضر حدود 13000 دانشجو را در خود جای داده است. دانشگاه بیلکنت، برای تحصیل در کشور ترکیه جزو گزینه های برتر به حساب می آید.

تحصیل در کشور ترکیه

دانشگاه سابانجی ( Sabanci University):

دانشگاه سابانجی Sabanci University در شهر استانبول کشور ترکیه واقع شده است و رتبه 18 در رده بندی EECA را در اختیار دارد. این دانشگاه تازه تاسیس در سال 1999 شروع به کار کرد و حدود 4000 دانشجو را در رشته های مهندسی و علوم طبیعی، هنر و علوم اجتماعی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در خود جای داده است. حدود 42 درصد از دانشجویان این دانشگاه بورسیه می شوند. این دانشگاه نیز با توجه به رتبه جهانی که دارد، موقعیتی عالی برای تحصیل در کشور ترکیه محسوب می شود.

تحصیل در کشور ترکیه

شرکت پرگاس با کادری مجرب و دلسوز در خدمت شما هموطنان گرامی می باشد

به پایان مقاله ( تحصیل در کشور ترکیه Study in Turkey ) رسیدیم، امیدواریم مطالب ارائه شده در این مقاله، برای شما مخاطب محترم مفید واقع شود. در صورتیکه هر گونه سوال، نظر و یا پیشنهادی در مورد این مطلب، خرید آپارتمان در ترکیه ، خرید ملک در ترکیه ، خرید خانه در ترکیه ، سرمایه گذاری در ترکیه ، مهاجرت به ترکیه ، مهاجرت به آلمان و مهاجرت به اروپا دارید، از طریق اطلاعات تماس پایین صفحه و نیز فرم زیر می توانید اقدام نمایید. کارشناسان پرگاس در اسرع وقت به سوال هایتان پاسخ خواهند داد.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
keyboard_arrow_up