ثبت برند در ترکیه Trademark Registration In Turkey

ثبت برند در ترکیه Trademark Registration In Turkey

ثبت برند در ترکیه : در سالیان اخیر، موضوع ثبت علامت تجاری (برند) در کلیه کشورهایی که در بخش تجارت توسعه یافته اند، گسترش و توسعه چشمگیری داشته است. به طوریکه این کشورها دارای قانون مستقل ناظر بر برندها می باشند. از آن جا که ترکیه، یکی از همسایگان و شرکای اصلی تجاری ایران است، انتخاب و ثبت برند در ترکیه از اهمیت بسزایی برخوردار است. به طوری که هم اکنون ترکیه با ثبت بیش از 100 هزار مورد مراجعه در زمینه طرح های صنعتی و مارک تجاری Trademark در جایگاه نخست اروپا قرار دارد. کشور ما نیز طی ده سال اخیر مراجعات زیادی در زمینه ثبت برند در ترکیه داشته است.

(ثبت برند در ترکیه توسط اداره ثبت اختراعات (TPE) انجام می شود)

ثبت برند در ترکیه Trademark Registration In Turkey

مدت زمان ثبت برند در ترکیه

درخواست ثبت برند در ترکیه از مرحله تشکیل پرونده تا مرحله ثبت بین 6 الی 8 ماه طول می کشد. (دو ماه مرحله آزمون، دو ماه مرحله انتشار publication در روزنامه رسمی، دو ماه مرحله تجدید نظر در صورت مخالفت، یک الی دو ماه ثبت و مرحله صدور گواهینامه)

در هنگام تشکیل پرونده کدام مدارک و اطلاعات باید ارائه شود؟

  • مشخصات هویت متقاضی (نام، عنوان، آدرس و پاسپورت)
  • نمونه علامت تجاری حداقل اندازه 512×512 پیکسل و وضوح (DPI 300 (Resolution
  • لیست کالاها و خدمات
  • پرداخت هزینه های رسمی درخواست

در صورت عدم رعایت هر یک از موارد فوق، افسر مربوطه نامه کمبود مدارک را برای شما ارسال و ظرف 2 ماه از ابلاغ، شما باید مدارک خود را تکمیل کنید. (وکلای تجاری شرکت پرگاس قبل از ثبت درخواست، علامت تجاری Trademark مورد نظرتان را جستجو می کنند تا اطمینان حاصل شود که برند یا علامت تجاری مدنظرتان قبلا توسط دیگران ثبت نشده باشد! در تمامی موارد فوق، برای جلوگیری از اتلاف زمان و همچنین نظارت بر انجام صحیح پروسه ثبت برند در ترکیه کارشناسان رسمی شرکت پرگاس، هم به صورت مشاوره و هم انجام اقدامات صحیح ثبت برند، در کنار شما خواهند بود.

ثبت برند در ترکیه Trademark Registration In Turkey

روش دیگر ثبت برند در ترکیه بهره گیری ازسیستم مادرید است که توسط سازمان مالکیت معنوی جهانی (WIPO) تنظیم شده است. ثبت کردن برند با این شیوه بدین معناست که می توان برند مذکور را در کشورهای عضو کنوانسیون مادرید با پرداخت هزینه های قانونی در هر کشور به صورت جداگانه ثبت نمود. سیستم مادرید در حال حاضر دارای 85 عضو متشکل از کشورها می باشد که ثبت آن صرفاَ از طریق دفاتر مالکیت معنوی کشورهای عضو سیستم مادرید امکان پذیر می باشد.

نظام مادرید در جهان بسیار موفق بوده است، به طوریکه تقریباَ نصف کشورها (شامل کشورهای صنعتی، توسعه یافته و در حال توسعه) در ده سال گذشته به آن ملحق شده اند و کشورهای زیادی نیز در حال الحاق به آن می باشند. کشور ترکیه نیز عضو پروتکل مادرید بوده، بنابراین ثبت بین المللی یک علامت تجاری از طریق سامانه مادرید در این کشور امکان پذیر است. (خدمات فوق الذکر یعنی ثبت برند در ترکیه با بهره گیری از سیستم مادرید نیز، بصورت کامل و دقیق، با توجه به خواسته متقاضیان توسط کارشناسان رسمی پرگاس انجام می پذیرد).

ثبت برند در ترکیه Trademark Registration In Turkey

هزینه رسمی ثبت درخواست علامت تجاری چگونه محاسبه می شود؟

برای ثبت برند در ترکیه 45 دسته مختلف (دسته 1 تا 34 شامل کالاها و دسته های 35 تا 45 شامل خدمات) وجود دارند که هزینه ها بر اساس نوع دسته، متغیر می باشد. در کل هزینه های ثبت با توجه به مواردی مانند قیمت چند نوبت آگهی، هزینه های بررسی، هزینه وکیل و یا ما به التفاوت هزینه ها، جهت ثبت در تمام یا بخشی از دسته های مختلف به دست می آید.

آیا ترجمه یک علامت تجاری به زبان ترکی برای اهداف استفاده و ثبت علائم تجاری واجب است؟

ترکیه از الفبای لاتین به زبان نوشتاری استفاده می کند. بنابراین، علائم تجاری خارجی بیان شده در الفبای لاتین همانطور که در زبان مبدا آمده است، ثبت می شوند. قانون علائم تجاری ترکیه، نیازی به احراز معنای علامت تجاری ندارد بنابراین، ترجمه علامت تجاری به ترکی لازم نیست. اما اگر در زبان ارائه شده از حروف لاتین استفاده نشده باشد، ارائه ترجمه علامت تجاری به علائم لاتین به اداره ثبت اختراعات و علائم تجاری ترکیه (TURKPATENT) لازم است.

آیا ثبت علائم تجاری غیر سنتی و خاص (3 بعدی، رایحه، صدا یا حرکت) در ترکیه امکان پذیر است؟

بله، ثبت علائم تجاری غیر سنتی (3 بعدی، رایحه، صدا یا حرکت در ترکیه) طبق کد مالکیت صنعتی ترکیه امکان پذیر است اما روند ثبت آن متفاوت از بقیه و دارای چالش بیشتری می باشد.

آیا ترکیه علامت تجاری رنگ را می پذیرد؟

رنگ با توجه به تعریف علامت تجاری در قانون می تواند به تنهایی در ترکیه ثبت شود اما در عمل، ثبت رنگ به عنوان علامت تجاری بسیار دشوار است. بنابراین، هنگام ثبت علامت یک رنگ واحد به احتمال زیاد درخواست رد می شود و لازم است متقاضیان ثابت کنند که این رنگ از نظر کالا یا خدماتی که آن را ثبت کرده اند از ویژگی منحصر به فرد در بازار برخوردار است. در صورت ثبت رنگ با ترکیبی از کلمات یا عناصر فیگوراتیو یا تصاویر، امکان محافظت از یک رنگ وجود ندارد. به عبارت دیگر برای ثبت و محافظت از یک رنگ باید آن رنگ بدون هر گونه مؤلفه دیگری در اداره ثبت اختراع و علامت تجاری ثبت شود. هنگام ثبت درخواست علامت تجاری (رنگ) باید صریحاً در فرم درخواست ذکر شده و کد رنگ (کد پنتون) ارائه شود.

ثبت برند در ترکیه Trademark Registration In Turkey

در ترکیه علائم تجاری به مدت ده سال از تاریخ درخواست ثبت می شوند و پس از آن می بایست برای دوره ده ساله بعدی، 6 ماه قبل از اتمام دوره به جهت تمدید اقدام شود. در ترکیه پسوند دامنه com.tr به شرکتهای ثبت شده در ترکیه یا دارندگان ثبت برند در ترکیه محدود می شود. بنابراین برای دستیابی به دامنه com.tr ثبت علامت تجاری باید در ترکیه انجام شده باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و استفاده از مشاوره کارشناسان با تجربه شرکت پرگاس، از طریق راه های ارتباطی مندرج در سایت، با ما در تماس باشید

شرکت پرگاس با کادری مجرب و دلسوز در خدمت شما هموطنان گرامی می باشد

به پایان مقاله (ثبت برند در ترکیه Trademark Registration In Turkey) رسیدیم، امیدواریم مطالب ارائه شده در این مقاله، برای شما مخاطب محترم مفید واقع شود. در صورتیکه هر گونه سوال، نظر و یا پیشنهادی در مورد این مطلب، اخذ هرگونه نمایندگی یا فرانچایز ، خرید آپارتمان در ترکیه ، خرید ملک در ترکیه ، خرید خانه در ترکیه ، سرمایه گذاری در ترکیه، مهاجرت به ترکیه، مهاجرت به آلمان و مهاجرت به اروپا دارید، از طریق شماره های تماس پایین صفحه و فرم زیر می توانید اقدام نمایید. کارشناسان پرگاس در اسرع وقت به سوال هایتان پاسخ خواهند داد.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
keyboard_arrow_up