شهروندان کشورهای ثالث

germany-immigration-flag-background

شهروندان کشورهای ثالث Citizens Of Third Countries

شهروندان کشورهای ثالث به شهروندانی گفته می شود که شهروند یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا کشورهای منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس نباشند! اگر شهروند یک (کشور سوم) هستید، بدان معنی که نه شهروند یک کشور عضو اتحادیه اروپا و نه از منطقه اقتصادی اروپا و یا سوئیس هستید و قصد دارید به طور دائم در کشور آلمان زندگی کنید، شما نیاز به مجوز اقامت دارید.

شهروندان کشورهای ثالث

اگر قصد کار در آلمان را دارید، در ابتدا نیاز به مجوز اقامت برای اجازه کار و هدف شغلی تان در آلمان دارید، (این عناوین در بخش 18 قانون اقامت بند-21) ذکر شده است. به منظور کسب اجازه اقامت، باید اولویت های اولیه را برآورده سازید تا پیش شرط های عمومی را برآورده کنید. بدان معنی که در میان موارد دیگر در طول اقامت بایستی پاسپورت و تمکن مالی داشته باشید و همچنین هیچ دلیل معتبری برای اخراج از کشور آلمان، وجود نداشته باشد. هدف از اقامت در نظر گرفته شده و شرایط شما مطابق با نوع درخواستتان باشد و واجد شرایط باشید.

مقررات ورود

به طور کلی برای ورود به جمهوری فدرال آلمان به ویزا نیاز است. اگر شهروند کشوری هستید که برای ورود آلمان به ویزا نیاز است، باید قبل از ورود، به دفتر مسئول کشور آلمان مراجعه نمایید. در آنجا شما می توانید درخواست ویزا را با اسناد لازم و قصد سفر خود برای اقامت ارائه دهید.

کشورهایی که مستثنی از ویزا هستند عبارتند از: اتباع کشورهای استرالیا، اسرائیل، ژاپن، کانادا، جمهوری کره، نیوزیلند و ایالات متحده آمریکا (بر اساس قانون بند 41 بند 1 شرایط اقامت). اگر اجازه ورود بدون ویزا به آلمان را دارید، باید ظرف مدت سه ماه پس از ورود برای مجوز اقامت درخواست کنید. این درخواست در اداره امور مسئول اتباع خارجی ارائه می شود. درخواست شما بستگی به موقعیت آینده شما در کشور آلمان دارد.

انواع مجوز اقامت

اگر شهروند کشور سوم هستید، بدان معنی که شهروند یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا (EEA) یا سوئیس نیستید و مایل هستید که مدت زمان بیشتری را در آلمان بمانید، نیاز به مجوز اقامت دارید. چهار نوع مجوز اقامت در جمهوری فدرال آلمان وجود دارد:

 • مجوز اقامت موقت
 • کارت آبی اتحادیه اروپا (اقامت موقت)
 • مجوز اسکان (اقامت دائم)
 • مجوز اتحادیه اروپا برای اقامت دائم

برای کسب مجوز اقامت، ابتدا باید مقررات عمومی را رعایت کنید، که شامل داشتن پاسپورت، داشتن تمکن مالی در طول مدت زمان اقامت و نبود هیچ زمینه ای برای اخراج از کشور آلمان می باشد. هدف شما از اقامت و شرایط تحصیلی یا حرفه ای شما تعیین می کند که کدام نوع اقامت برای شما مناسب است.

شهروندان کشورهای ثالث

اقامت در آلمان

اگر از داخل آلمان درخواست می کنید، دفتر مسئول صدور مجوز اتباع خارجی در منطقه ای که زندگی می کنید، مسئولیت صدور مجوز اقامت را دارد. اگر مجاز به ورود بدون ویزا هستید، میتوانید برای درخواست اقامت به طور مستقیم از آلمان درخواست کنید. اداره امور مربوط به اتباع خارجی اطلاعات بیشتری را در مورد اسناد مورد نیاز به شما ارائه می دهد.

شرایط اقامت قانونی کشور آلمان

 • تحصیل و مطالعات

اگر از شهروندان کشورهای ثالث هستید و قصد تحصیل در آلمان را دارید، مجوز اقامت جداگانه ای برای اهداف تحصیلی و در دو صورت صادر شود. نوع اول، به عنوان بخشی از تبادل موقت دانش آموزان است که نیاز به تبادل توافق شده با یک موسسه آلمانی یا یک سازمان مبادله دانش آموزی که در آلمان به رسمیت شناخته شده است، می باشد و فرد مورد نظر باید دارای تمکن مالی برای حمایت از خود در طول مدت اقامت خود باشد.

نوع دوم، شرکت در یک دوره زبان فشرده آلمانی است، اگر قصد اقامت کوتاه مدت دارید. همچنین این امر مستلزم آموزش روزانه دوره زبان حداقل 18 ساعت در هفته می باشد. باید دارای تمکن مالی برای پرداخت هزینه ها باشید.

حضور دائم مدرسه برای کودکان از شهروندان کشورهای ثالث امکان پذیر است در صورتی که عضوی از خانواده و برنامه مهاجرت خانوادگی خود باشند و یا بصورت مستقل اقامت خود را دارا باشند. استثنائات در مورد موارد خاص، مانند حضور در مدرسه شبانه روزی نیز وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر در این موارد با اداره اتباع خارجی تماس بگیرید.

 • کارآموزان

اگر قصد تکمیل دوره آموزشی عالی را دارید، مجوز اقامت ممکن است به منظور شرکت در یک برنامه آموزشی عالی بر اساس قانون 16 درخواست شود. (قانون اقامت 5) این نوع اجازه اقامت همچنین به شما اجازه می دهد تا 10 ساعت در هفته بدون در نظر گرفتن نوع آموزشی که دریافت می کنید کار کنید.

اگر جزو شهروندان کشورهای ثالث هستید و قصد شرکت در یک برنامه آموزشی و یا کارآموزی را داشته باشید، می توانید درخواست اجازه اقامت بر اساس قانون 17 اقامت، برای شرکت در یک برنامه آموزشی و کارآموزی (a.k.a برنامه آموزش دوگانه) داشته باشید. آژانس استخدامی فدرال آلمان رضایت نامه را، درصورتی که نوع کار مورد قبول باشد، صادر می نماید. برای کسب اطلاعات، درمورد قابل قبول بودن درخواستتان، می توانید از اداره امور مربوط به اتباع خارجی بپرسید.

در طول برنامه آموزشی قابل قبول، صرف نظر از نوع آموزشی که دریافت می کنید، مجاز به کار تا 10 ساعت در هفته می باشید. مدت زمان اعتبار اجازه اقامت معمولا دو سال می باشد. اگر برنامه آموزشی کمتر از دو سال طول می کشد، مدت زمان اعتبار اجازه اقامت نیز با دوره آموزشی به پایان می رسد. اگر طول مدت دوره آموزشی بیشتر از دو سال باشد میتوانید اجازه اقامت را تمدید نمایید.

مزایای استفاده از مجوز اقامت تحصیل آموزش حرفه ای و صنعتی: بر اساس قانون 16، 5 و 17 قانون اقامت اجازه می دهد تا شما 10 ساعت در هفته کار کنید، بدون در نظر گرفتن نوع آموزشی که دریافت می کنید. پس از اتمام، اگر قصد پیدا کردن کار مناسب در زمینه آموزش های خود را داشته باشید، مجوز اقامت را می توانید تا یک سال تمدید کنید.

شهروندان کشورهای ثالث

 • دانشجویان دانشگاه

اگر جزو شهروندان کشورهای ثالث هستید و قصد ارائه درخواست برای تحصیل در آلمان را داشته باشید، اگرعلاقه مند به تحصیل در آلمان هستید و هنوز در یک موسسه عالی تحصیلی دولتی یا موسسه به رسمیت شناخته شده، قبول نشده اید، به عنوان متقاضی شناخته می شوید.

به عنوان متقاضی، شما می توانید اجازه اقامت برای حداکثر 9 ماه را دریافت کنید، این بدان معنی است که شما احتمالا الزامات واجد شرایط بودن را برای یک دوره تحصیلی برآورده می کنید و می توانید این را با اسناد مناسب (اصلی) تأیید کنید. با این حال، اگر مدارک تحصیلی قبلی شما قابل پذیرش توسط موسسه آموزشی مورد نظر نباشد، می توانید یک امتحان صلاحیت برای کسب مدرک تحصیلی برای یک رشته خاص دریافت کنید. اطلاعات بیشتر را می توانید در موسسه ای که قصد دارید در آن تحصیل نمایید، درخواست کنید. یک دوره تحصیلی، دوره های آمادگی زبان یا آموزش (مانند حضور در یک برنامه آمادگی آموزشی دانشگاه) می تواند نوع مجوز اقامت بر اساس قانون 16 را منجر شود.

 • قصد تحصیل یا کسب مدرک دکترا

اگر در یک موسسه آموزش عالی (دانشگاه، موسسه آموزشی، مدرسه هنر یا دانشگاه علوم کاربردی) پذیرفته شوید، شما بعنوان دانشجوی دانشگاه پذیرفته شده اید. بنابراین شما می توانید نوع اقامت بر اساس قانون 16 را دریافت کنید. اگر مجاز به پذیرش در یک موسسه آموزشی مشابه، مدرسه تحصیلی دولتی یا برنامه تحصیلی پیش دانشگاهی شوید، شما دانشجوی دانشگاه محسوب می شوید.

مدرک پذیرش باید نامه قانونی پذیرش توسط موسسه آموزشی به رسمیت شناخته شده باشد. دوره تحصیلی باید هدف اصلی اقامت باشد، بدان معنی که دوره های شبانه و آخر هفته و همچنین دوره های مکاتبه ای واجد شرایط نیستند.

بر اساس قانون اقامت، تحصیلات دکترا زمانی قابل قبول است که هدف از اقامت دریافت مدرک دکترا باشد. مجوز اقامت برای تحصیل حداقل برای یک و حداکثر دو سال صادر می شود. اگر دوره تحصیلی در مدت مورد نظر تمام نشده باشد، دوره را می توان تمدید کرد، ( دوره تحصیلی باید در مدت زمان معقول به پایان برسد)

از آنجائیکه مهارت های زبان توسط موسسه آموزشی برای پذیرش صورت می گیرد، معمولا توسط مقامات دولتی مورد بررسی قرار نمیگیرد. یکی الزامات عمومی برای اجازه اقامت تمکن مالی در طول مدت اقامت می باشد. بدین منظور، اشتغال در طول دوره تحصیل مجاز است. البته باید، بیش از 120 روز تمام وقت یا 240 روز کار پاره وقت در سال نباشد (بر اساس بخش 16 ، 3 قانون اقامت)

شهروندان کشورهای ثالث

متخصصان واجد شرایط

اگر شما: پیشنهاد شغلی خاصی دریافت کرده اید، پیش نیازهای کلی برای صدور مجوز اقامت را رعایت کنید و آژانس استخدام فدرال آلمان نیز موافقت خود را به روابط کاری اعلام نماید، شما میتوانید با اجازه اقامت به منظور اخذ مجوز کار، مطابق با اساس قانون 18 اقامت، مجوز دریافت کنید.

مجوز اقامت برای اشتغال

 • کارکنان

اگر جزو شهروندان کشورهای ثالث هستید و پیشنهاد برای اشتغال به کار دارید و واجد شرایط دریافت آن هستید (پاسپورت و تمکن مالی دارید و هیچ دلیلی برای اخراج و غیره وجود ندارد)، شما می توانید یک مجوز اقامت به منظور اشتغال دریافت کنید. به طور کلی آژانس استخدامی فدرال باید رضایت خود را نسبت به واجد شرایط بودن فرد برای کسب و کار با مدرک و تجربه کاری و یا بدون آن اعلام نماید. به استثنای مشاغلی نظیر، مدیران و کسانی که در فعالیت های علمی، تحقیقاتی و توسعه، فعالیت می کنند (بر اساس قانون  3، 5 مقررات اشتغال) که نیازی به رضایت ندارند.

در طول اقامت بر اساس بخش 18 قانون اقامت، ساعات کار به طور تمام وقت به عنوان یک مجوز اقامت بر اساس بخش 9 قانون اقامت بشمار می آید، در حالی که ساعات تحصیل و ساعات کارآموزی در آلمان نصف بشمار می آید.

اگر قصد دارید شغلی را بپذیرید که نیاز به آموزش و صلاحیت دارد، اقامت موقت از طریق کارت آبی اتحادیه اروپا ممکن است (بر اساس بخش A19 قانون اقامت) اگر قصد دارید تحقیقات انجام دهید، می توانید برای اقامت بر اساس بخش 20 قانون اقامت درخواست دهید. فراتر از آن، اقامت دائم برای افراد واجد شرایط بر اساس بخش 19 قانون اقامت می تواند در موارد استثنایی به صورت یک مجوز برای اقامت در نظر گرفته شود. مهارت های زبان به طور معمول برای این اقامت لازم نیست.

یافتن شغل مناسب در کشور آلمان

 • فارغ التحصیلان دانشگاه

فارغ التحصیلان دانشگاه که قصد دارند در زمینه تحصیلی خود وارد بازار کار شوند. با توجه به شرایط ذیل، می توانید برای اقامت موقت (کارت آبی) اقامت موقت در آلمان درخواست کنید.

1- دریافت مدرک تحصیلی از آلمان یا موسسه شناخته شده /  دانشگاههای قابل قبول خارجی

2- پیشنهاد کار یا قرارداد کاری

3- حداقل درآمد ناخالص سالانه (در حال حاضر) 48،400 یورو و یا 37،752 یورو در مشاغل خاص دشوار

کارت آبی اتحادیه اروپا یک نوع اقامت موقت با مزایای بسیار است و در ابتدا برای حداکثر چهار سال صادر و دارای اعتبار می باشد. اگر مدت قرارداد کاری کمتر از 4 سال باشد، مدت زمان اعتبار مجوز اقامت صادر شده برابر با مدت قرارداد کار به علاوه سه ماه برای تمدید آن می باشد. قبل از ورود به آلمان می توانید تاییدیه مدرک دانشگاهی خود را بگیرید.

اگر سوالی در مورد رسمیت مدرک خود دارید، می توانید با خط تلفن فدرال آلمان بخش مهاجرت و پناهندگان 1111-1815-30-49+ و یا برای به رسمیت شناختن مدارک خارجی به وب سایت فدرال آلمان: www.bamf.de مراجعه نمایید. اگر گواهی نامه تحصیلیتان به رسمیت شناخته و یا مقایسه بررسی مدرک دانشگاهی فراهم نشود، مقامات به طور کلی به توصیه های دفتر مرکزی آموزش و پرورش خارجه هنگام ارزیابی مدارک شما مراجعه می نمایند.

با در نظر گرفتن میانگین درآمد ناخالص سالانه مورد نیاز (که در بالا ذکر شد)، رضایت از آژانس استخدام فدرال آلمان برای کار (بر اساس بند 2 بند 1 ماده A2 قانون استخدام) مورد نیاز نیست. برای مشاغل خاص (دشوار) این قانون اعمال نمی شود. بر اساس بخش 2 قانون مقررات اشتغال، این موارد شامل دانشمندان علوم طبیعی، ریاضیدانان، مهندسان، پزشکان و متخصصان علمی در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات. فارغ التحصیلان این حرفه ها معمولا باید رضایت آژانس استخدامی فدرال آلمان را برای کارت آبی اتحادیه اروپا کسب نمایند، مگر اینکه دارای مدرک دانشگاهی از آلمان باشند (بر اساس قانون بخش 2 شماره B2 مقررات اشتغال)

کارمندان واجد شرایط

کارمندان خارجی واجد شرایط، که جزو شهروندان کشورهای ثالث هستند، می توانند بلافاصله اقامت اسکان برای کار دریافت کنند در صورتی که طبق قانون اقامت، واجد این شرایط هستند: دانشمندان خاصی باشند که دارای دانش فنی ویژه باشند، پرسنل آموزش دیده باشند و یا از نظر علمی در موقعیتهای برجسته باشند. علاوه بر این، باید یک پیشنهاد شغلی خوب نیز داشته باشند. اثبات حداقل درآمد لازم نیست، با این حال باید دارای تمکن مالی بدون نیاز به کمک دولتی نیز باشند. رضایت آژانس استخدامی فدرال آلمان برای اعطای مجوز اقامت برای افراد واجد شرایط نیاز نیست (براساس بخش 19 قانون اقامت)

کارت آبی اتحادیه اروپا

مزایای کارت آبی اتحادیه اروپا: با کارت آبی اتحادیه اروپا می توانید در هر کشور عضو اتحادیه اروپا تا 90 روز بدون ویزا اقامت کنید (به استثنای انگلستان، ایرلند و دانمارک) همچنین با کارت آبی اتحادیه اروپا شما تا 12 ماه در یک کشور سوم خارج از اتحادیه اروپا می توانید اقامت داشته باشید. اگر قبلا کارت آبی اتحادیه اروپا از یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای حداقل 18 ماه دریافت کرده باشید و در حال حاضر مایل به درخواست کارت آبی از آلمان هستید، می توانید تا یک ماه پس از ورود به آلمان برای کارت آبی درخواست دهید. در این صورت برای ورود به کشور آلمان به ویزا نیاز ندارید و اعضای خانواده شما نیز می توانند بدون ویزا وارد آلمان شوند (بر اساس قانون بخش 39 شماره 7 مقررات اقامت)

یکی دیگر از مزایای کارت آبی اتحادیه اروپا این است که بدون کسب رضایت از آژانس اشتغال آلمان، دانشمندان علوم طبیعی، ریاضیدانان، مهندسان، پزشکان و متخصصان فناوری اطلاعات با مدارک تحصیلی آلمانی و همچنین متخصصان در این حرفه ها با مدارک تحصیلی خارجی میتوانند اقامت آلمان را دریافت نمایند. در موارد خاص، جهت اقامت دائم نیز می تواند بر اساس قانون بخش 19 اقامت نیز مورد استفاده قرار گیرد. در صورت نیاز به داشتن اطلاعات بیشتر درباره این اقامت جدید با شماره تلفن 9436390/911(0)49+ تماس بگیرید و یا به وب سایت www.bamf.de/blauekarte مراجعه نمایید.

کارت آبی در آلمان

اگر فارغ التحصیل دانشگاه هستید و یک شغل مناسب مطابق با شرایط تحصیلی تان به شما پیشنهاد شده است، با این حال درآمد شما کمتر از حداقل درآمد (که در بالا ذکر شده است) می باشد، برای دریافت کارت آبی می توانید برای اقامت موقت کار اقدام نمایید (بر اساس قانون بخش 18 ، 4 اقامت)

پژوهشگران

اگر جزو شهروندان کشورهای ثالث هستید مجوز اقامت برای اهداف تحقیقاتی در صورتی برای شما صادر شود که شرایط ذیل را دارا باشید:

 • داشتن دعوتنامه از یک موسسه تحقیقاتی که توسط اداره فدرال مهاجرت و پناهندگان آلمان به رسمیت شناخته شده است. بر اساس قانون بخش F38 مقررات اقامت، نتیجه پذیرش دعوتنامه بستگی به این دارد که آیا پژوهش مورد نظر قابل اجراست و آیا مدرک تحصیلی شما برای انجام آن قابل اثبات است یا خیر. موسسه تحقیقاتی موظف است هزینه هایی را که ممکن است از اقامت غیر مجاز یا اخراج پس از پایان دعوتنامه تا شش ماه به وجود آید را پرداخت نماید. چنین تعهدی برای اتخاذ هزینه ها به طور کلی برای موسسات تحقیقاتی که عمدتا توسط بودجه عمومی تامین می شود، لازم نیست.
 • تمکن مالی (می توانید اطلاعات به روز و سقف مبلغ فعلی را از دفتر ادارۀ اتباع خارجی درباره  نوع اقامت خود دریافت کنید) اقامت برای محققان برای حداقل یک سال صادر می شود مگر آنکه پژوهش مورد نظر نیازمند زمان کمتری باشد.

کار در مکان دیگری در حین تحقیقات

بر اساس بخش 20 و 6 قانون اقامت، در کنار فعالیت های تحقیقاتی، استخدام در همان زمینه، مجاز است. از مزایای دیگر اقامت بر اساس بخش 20 قانون اقامت این است که برای استخدام، به رضایت آژانس استخدامی فدرال آلمان نیازی نیست. اگر اقامت بر اساس قانون بخش 20 اقامت را دریافت کرده اید، می توانید در کشورهای عضو برای اهداف پژوهشی به مدت سه ماه بدون نیاز به درخواست دیگری برای اقامت، بمانید.

مهاجرت به کشور پیشرفته آلمان

لیستی از موسسات تحقیقاتی شناخته شده و نمونه ای از توافقنامه میزبان و برگه تحقیقات در آلمان و اقامت پژوهشگران کشورهای غیر اتحادیه اروپا را نیز می توانید در وب سایت www.bamf.de/forschungsaufenthalte مشاهده نمایید.

اگر قصد دارید تحقیقات خود را در یک موسسه تحقیقاتی که توسط دولت به رسمیت شناخته نشده است انجام دهید، می توانید برای اقامت بر اساس قانون بخش 18 درخواست کنید. جزئیات بیشتر قانون اقامت در بخش (کارمندان) موجود است. اگر قصد دریافت مدرک دکترا را دارید و اقامت شما در درجه اول برای گرفتن مدرک دکترا می باشد، می توانید برای اقامت بر اساس بخش 16 قانون اقامت، درخواست نمایید و مزیتی است که شما می توانید پس از گرفتن دکترا تا 18 ماه برای دریافت شغل اقامت دریافت کنید (بر اساس قانون بخش 16 ، 4 اقامت)

توجه: این قانون معمولا در صورتی که اقامت شما در ابتدا از طریق کمک هزینه تحصیلی یا کمک مالی تامین شود و شما مجبور به بازگشت آن هستید، اعمال نمی شود.

خود اشتغالی

اگر جزو شهروندان کشورهای ثالث هستید و قصد دارید به عنوان یک کارآفرین به آلمان مهاجرت نمایید، می توانید اجازه اقامت برای خود اشتغالی دریافت نمایید، این نوع مهاجرت، مستلزم برآورده کردن منافع اقتصادی یا نیازهای منطقه ای در کشور آلمان می باشد. کسب و کار باید تاثیر مثبتی بر اقتصاد آلمان داشته باشد و تمکن مالی داشته باشید (بر اساس قانون 1، بند 1 اقامت).

این الزامات بستگی به معیارهای ذیل دارد:

 • شرایط ایده کسب و کار پایه ای
 • تجربه کسب و کار متقاضی
 • مقدار سرمایه اولیه
 • تأثیرات کار بر وضعیت اشتغال و تحصیلات
 • کمک به نوآوری و تحقیق

در حال حاضر در آلمان زندگی می کنید و قصد دارید خود اشتغالی در ارتباط با مطالعات دانشگاهی یا کار علمی خود انجام دهید؟ اگر از یک دانشگاه آلمانی فارغ التحصیل شده اید و اجازه اقامت برای استخدام یا تحقیق را به عنوان یک محقق یا آکادمیک کسب کرده اید، در این موارد، در صورتی که کار مورد نظر مرتبط با تحصیلات دانشگاهی یا کار قبلی شما به عنوان محقق باشد، می توانید اجازه اقامت برای خود اشتغالی را دریافت کنید.

مجوز اقامت خود اشتغالی برای حداکثر سه سال صادر می شود. اگر در حال حاضر در آلمان مجوز اقامت دارید و زندگی و کار میکنید، می توانید اقامت خود را به خود اشتغالی تغییر دهید. مجوز اقامت به طور کلی هم برای استخدام و یا خود اشتغالی صادر می شود.

اگر قبلا اجازه اقامت برای کار فردی دریافت کرده اید، مجاز هستید بدون داشتن مجوز اقامت جدید (بر اساس قانون 21 بند 6 اقامت) ایجاد خود اشتغالی نمایید و این امر نیازمند مجوزهای قانونی می باشد که مجوز صادر یا در انتظار صدور باشد.

افراد به دنبال کار (استخدام)

اگر به تازگی از یک دانشگاه آلمانی فارغ التحصیل شده اید و همچنان توانایی برآورده کردن نیازهای زندگی خود را دارید، در این مورد، شما میتوانید اجازه اقامت خود را برای پیدا کردن شغل مناسب تمدید نمایید. اجازه اقامت برای 18 ماه تمدید میشود و میتوانید بدون محدودیت، مجاز به کار باشید (بر اساس قانون 16 بند 4 اقامت)

فارغ التحصیلان دانشگاه که در خارج از کشور آلمان ساکن هستند

 • اگر قصد دارید یک کار مناسب در زمینه رشته تحصیلی خود در آلمان پیدا کنید
 • اگر مدرک دانشگاهی آلمانی دارید یا از یک موسسه به رسمیت شناخته شده در آلمان فراغ التحصیل شده اید
 • اگر مدرک تحصیلی از دانشگاههای خارج از کشور آلمان دریافت کرده اید که قابل مقایسه با مدرک تحصیلی آلمانی است
 • اگر تمکن مالی دارید

در اینصورت می توانید اجازه اقامت بر اساس قانون بخش C18، مجوز اقامت را برای پیدا کردن یک شغل دریافت کنید. این نوع مجوز اقامت محدود به شش ماه می باشد و قابل تمدید نمی باشد. برای دریافت مجوز برای پیدا کردن کار پس از ترک کشور آلمان، شما باید در خارج از کشور آلمان حداقل مدت زمانی که در کشور آلمان در حالی که به دنبال کار بوده اید، باقی بمانید. این مجوز اقامت کار، مجوز برای تامین امنیت معیشتی نیست.

فارغ التحصیلان دانشگاه که در داخل کشور المان ساکن هستند:

اگر جزو شهروندان کشورهای ثالث هستید و در حال حاضر در آلمان زندگی می کنید و مایل به پیدا کردن یک کار مناسب در زمینه رشته تحصیلی خود را در آلمان هستید. اگر شما واجد شرایط بر اساس قانون بخش C18 بند 1 اقامت باشید، فرصت دریافت مجوز اقامت بر اساس قانون اقامت بخش C18 برای پیدا کردن کار را دارید. به شرط اینکه، مستقیما قبل از صدور اجازه اقامت برای پیدا کردن کار، شما مجوز کار ( استخدام)  را داشته باشید (بر اساس قانون بخش 18c بند 3 اقامت)

در این مورد، مجوز اقامت فقط برای شش ماه معتبر است و قابل تمدید نمی باشد. برای دریافت مجوز اقامت دیگر، برای پیدا کردن کار پس از ترک کشور آلمان، باید در خارج از کشور آلمان حداقل مدت زمانی را که در کشور آلمان در حالی که به دنبال کار بوده اید، باقی بمانید. مجوز اقامت کار، مجوز برای تامین امنیت معیشتی نیست.

فارغ التحصیل دوره آموزشی حرفه ای

اگر از شهروندان کشورهای ثالث هستید و موفق به تکمیل یک دوره آموزشی حرفه ای بر اساس قانون بخش 16 بند A5 اقامت شوید، می توانید اجازه اقامت خود را تا یکسال برای یافتن شغلی برای استخدام تمدید نمایید. کار کردن در این زمان مجاز است (بر اساس قانون 16 بند B5 اقامت).

ویزای کشور آلمان

به پایان مقاله (شهروندان کشورهای ثالث Citizens Of Third Countries) رسیدیم، امیدواریم مطالب ارائه شده در این مقاله، برای شما مخاطب محترم مفید واقع شود. در صورتیکه هر گونه سوال، نظر و یا پیشنهادی در مورد این مطلب، خرید آپارتمان در ترکیه ، خرید ملک در ترکیه ، خرید خانه در ترکیه ، سرمایه گذاری در ترکیه ، مهاجرت به ترکیه ، مهاجرت به آلمان و مهاجرت به اروپا دارید، از طریق فرم زیر می توانید اقدام نمایید. کارشناسان پرگاس در اسرع وقت به سوال هایتان پاسخ خواهند داد.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
keyboard_arrow_up