معرفی کامل کشور آلمان

germany-immigration-flag-background

همه چیز درباره کشور آلمان Germany

کشور آلمان پس از جنگ جهانی دوم که خود آلمان آغازگر آن بود، به دو بخش آلمان غربی و آلمان شرقی تقسیم شد و دیوار برلین شهر برلین پایتخت فعلی آلمان را به دو بخش شرقی و غربی تقسیم کرد. آلمان از سال 1989 پس از فروپاشی دیوار برلین، در تلاش است با توسعه اقتصادی روزافزون، گذشته ها را جبران کند.

جمهوری فدرال آلمان یکی از اعضای سازمان ملل متحد، ناتو، کشورهای گروه هشت و گروه 1+5 بوده و از بنیانگذاران اتحادیه اروپا است. پایتخت آلمان برلین می باشد. اعلامیه جهانی حقوق بشر، رکن جدایی ناپذیر قانون اساسی آلمان است. ماده 20 قانون اساسی درباره کشور آلمان ، نظام سیاسی این کشور را با مشخصه های دموکراتیک بودن، اجتماعی بودن، مبتنی بر قانون بودن و فدرال بودن معرفی می کند.

کشور آلمان

جغرافیا

کشور آلمان از شمال با دریای شمالی، دریای بالتیک و کشور دانمارک، از شرق با کشورهای لهستان و جمهوری چک، از جنوب با اتریش و سوئیس و از غرب با کشور های فرانسه، لوکزامبورگ و هلند هم مرز است.

در جلگه شمال آلمان (منطقه ای پوشیده از مزارع حاصلخیز و شنزارها) رودخانه های الب و وزر و شاخه های آن ها جاری است. در غرب، این جلگه به زمین های پست شمال راین می پیوندد. ردیفی از فلات های متشکل از سنگ های سخت از شرق تا غرب آلمان امتداد دارند. رود راین لند، تاونوس و وستراولد در هسن است و تا کوه های هارتس و ارتس در تورینگن امتداد دارد.

رود راین در دره تنگ و عمیقی از میان فلات های مرکزی می گذرد. در جنوب آلمان جنگل سیاه (شوارتز والد) دره راین را از دره های حاصلخیز و صخره های سوابیا (شوابن) جدا می سازد. لبه جنگلی ارتفاعات بوهم آلمان، در مرز جمهوری چک قرار دارد و کوه های آلپ در بایرن (باواریا) مرز اتریش را تشکیل می دهند. بلندترین نقطه آلمان قله تسوگ اشپیتزه با 2963 متر ارتفاع است.

کشور آلمان

اقتصاد

کشور آلمان بزرگترین اقتصاد اروپا را داراست و پس از آمریکا و ژاپن سومین قدرت صنعتی جهان است. از نظر درآمد سرانه رتبه پنجم در جهان را داراست. رشد اقتصادی آلمان در سال 2007 برابر مثبت 4.2 بوده است. آلمان با صادرات 33.1 میلیارد دلاری خود، جزو بزرگترین صادر کنندگان جهان است.

بیشتر تولیدات آلمان تولیدات مهندسی به ویژه صنایع الکتریکی، مکانیکی، خودروسازی، مواد شیمیایی، منسوجات، هوا فضا، غذایی و وسایل نقلیه است. صنایع سنگین و مهندسی در منطقه روهر، شیمیایی در شاه راههای کنار رود راین و وسایل نقلیه موتوری در مراکز بزرگ ایالتی مانند اشتوتگارت تمرکز دارند.

در سال 2002 میلادی آلمان پنجمین مصرف کننده انرژی در جهان بود. در همان سال آلمان بزرگترین مصرف کننده الکتریسیته در میان کشورهای اروپایی بود. دولتمردان آلمان تامین نیمی از انرژی های مصرفی کشور از انرژی های تجدید پذیر را در دستور کار خود قرار دادند. آلمان هم اکنون در ساخت و به کار گیری توربین های بادی و استفاده از انرژی خورشیدی در جهان پیشرو می باشد.

از بین 500 شرکت بزرگ دنیا از لحاظ سرمایه، 37 شرکت در آلمان قرار دارند. ده شرکت برتر به ترتیب دایملر، فولکس واگن، آلیانتس (سودده ترین)، زیمنس، دویچه بانک (دوم در سوددهی)، آن، دویچه پست، دویچه تله کام، مترو و basf هستند. در این میان بیشترین تعداد کارمند برای دویچه پست و بوش است. از برندهای معروف آلمان می توان به مرسدس بنز، ب ام و، آدیداس، پورشه، فولکس واگن و نیوآ اشاره کرد.

آلمان

آلمان به جز ذغال سنگ و معدن نسبتا کوچک سنگ آهن، بوکسیت، سنگ مس، نیکل، قلع، نقره، پتاس و نمک، ذخایر طبیعی نسبتا کمی دارد و شدیدا به واردات مواد اولیه متکی است. بانکداری و امور مالی از منابع مهم درآمد ارز خارجی است، و شهر فرانکفورت یکی از مراکز اصلی امور مالی و تجاری در جهان است.

زبان

زبان آلمانی جزو گروه، زبان های هندواروپایی است و در حوزه زبان های ژرمنی قرار می گیرد. این زبان با زبانهای دانمارکی، نروژی، سوئدی، هلندی و همچنین انگلیسی هم خانواده است. در آغاز قرون وسطی تعداد کثیری زبانهای نوشتاری محلی وجود داشت. با گسترش ترجمه لوتر از انجیل، به تدریج یک زبان نوشتاری متحد که به طور عمده بر زبان دیوانی زاکس (مایسنر) استوار بود، جای خود را باز کرد.

زبان آلمانی استاندارد اصلی نوشتار و گفتار در رسانه هاست. در آلمان با لهجه سخن گفتن برخلالف برخی کشورها به عنوان نقصی در گفتار نگاه نمی شود و آن را جلوه ای از غنای فرهنگی می دانند. معمولا از لهجه و تلفظ مردم آلمان می توان به منشا محلی آن ها پی برد. چنان چه مثلا یکی از اهالی مگلنبورگ و یک بایری هر کدام با لهجه خود با یکدیگر سخن بگویند، به سختی یکی سخن دیگری را خواهد فهمید.

در ابتدا در سرزمین کنونی کشور آلمان قبایل مختلفی مانند فرانک ها، زاکس ها، شواب ها و بایری ها زندگی می کردند. امروزه این قبایل در هیبت اولیه خود دیگر وجود ندارند ولی سنتها و لهجه هایشان در گروه های منطقه ای به حیات خود ادامه داده است. زبان آلمانی استاندارد که به آن آلمانی برین یا فصیح میگویند، تقریبا بی هیچ لهجه ای در هانوفر و کاسل سخن گفته می شود.

تحصیل کرده ها در آلمان شمالی به ندرت با لهجه حرف می زنند، ولی در آلمان جنوبی با لهجه سخن گفتن حتی در محافل دانشگاهی نیز رایج است. دو زبان دیگر که در آلمان علاوه بر آلمانی بیشترین رواج را به عنوان زبان مادری دارند، ترکی و روسی هستند. امروزه در اتریش، لیختن اشتاین، بخش بزرگی از سوییس، تیرول جنوبی (در شمال ایتالیا)، شلزویک شمالی (در دانمارک) و بخشهایی از بلژیک و لوکزامبورگ در امتداد مرز آلمان به زبان آلمانی تکلم می شود و زبان مادری به حساب می آید.

هم چنین اقلیت های آلمانی که در لهستان، رومانی، منطقه سودت جمهوری چک و در کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق، زندگی می کنند، هنوز زبان آلمانی خود را حفظ کرده اند. آلمانی زبان مادری بیش از 100میلیون نفر است. از هر ده کتابی که در جهان منتشر می شود، یکی به زبان آلمانی نوشته می شود.

آلمان

هم اکنون زبان آلمانی در اروپا پس از انگلیسی زبانی است که بیش از بقیه تدریس می شود. زبان آلمانی از زبان های پر اهمیت اینترنت است. مطابق با آماری متعلق به اواخر سال 2006 هشت درصد صفحات وب به زبان آلمانی هستند. آلمانی پس از انگلیسی زبانیست که بیشترین کاربرد را در شبکه جهانی اینترنت دارد.

مذهب

در کشور آلمان دین و دولت از هم جدا هستند. آلمانی ها بر این باورند که نبایستی به دلیل داشتن گرایش مذهبی یا ضد دینی برای شخص، گروه یا فرقه ای، تبعیض قائل شد. هیچ گروهی به دلیل گرایش مذهبی، بهره مند از حق سیاسی ویژه ای نمی باشد.

قانون اساسی آلمان، دولت را موظف به بیطرفی در امور مربوط به دین می کند. به شرط احترام به قانون، همه ادیان آزادند و پیروان آن ها می توانند امور داخلی خود را به میل خویش سامان دهند. تقسیم بندی آماری جمعیت در آلمان به اعتبار گرایش مذهبی (اواخر 2004) از این قرار است:

 • پیروان کلیسای کاتولیک 25.9 میلیون برابر با 31.4 درصد کل جمعیت
 • پیروان مجموعه کلیساهای پروتستان 25.63 میلیون برابر با 31.1 درصد
 • بدون باور دینی 23.4 میلیون
 • پیروان اسلام 3.3 میلیون
 • پیروان یهودیت 210 هزار نفر

آلمان

فاصله و اختلاف زمانی

مسافت تهران تا برلین 6.3523 کیلومتر است. طول پرواز از تهران تا برلین حدود 4 ساعت و نیم می باشد. برلین 2 و نیم ساعت از تهران عقب تر است، یعنی ساعت 12 در تهران معادل ساعت 9:30 در برلین است.

جمعیت

جمعیت کشور آلمان 81.01 میلیون نفر است وحدود 74 میلیون نفر در این کشور ملیت آلمانی دارند و مابقی آنها را مهاجرین تشکیل می دهند. البته تعداد مهاجرینی که اقامت اروپا دارند و به صورت قانونی وارد کشور آلمان شده اند زیاد نیست.

ایالت وردراین و ستفالن با حدود 17 میلیون نفر پرجمعیت ترین ایالت این کشور است و ایالت بایرن با 12 میلیون و بادن-وورتمبرگ با 10 میلیون نفر در رتبه های بعدی قرار می گیرند. ایالت های برمن و زارلند نیز کم جمعیت ترین ایالت های آلمان محسوب می شوند.

ایالت هامبورگ بیشترین مهاجر را از آن خود کرده است. در واقع 30 % از جمعیت هامبورگ را اتباع خارجی تشکیل می دهند. ایالت های هسن، برلین و بادن وورتمبرگر در رتبه های بعدی قرار می گیرند. بیشترین اتباع خارجی آلمان را 17٫9 ٪ ترک تبار، 13٫1 ٪ لهستانی، 8٫7 ٪ روس، 8٫2 قزاق و 5٫3 ٪ ایتالیایی تشکیل داده اند.

هزینه های زندگی

هزینه های زندگی در کشور آلمان، به ویژه در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی کاملا منطقی و مقرون به صرفه است. قیمت مواد غذایی، مسکن، لباس، رویدادهای فرهنگی و غیره اساسا به متناسب با متوسط هزینه های اتحادیه اروپا است. شما تقریبا 800 یورو در ماه برای تامین هزینه های زندگی خود در آلمان نیاز دارید.

بیشترین هزینه مربوط به اجاره ماهانه مسکن است. در شهرهای بزرگ، میزان هزینه ها بطور قابل توجهی بسته به محل زندگی شما متفاوت می باشد. در سال 2013 قیمت محصولات و خدمات در آلمان فقط 1٫8 ٪ بالاتر از میانگین کشورهای عضو اتحادیه اروپا بود. البته، باید گفت که هزینه های زندگی در آلمان همچنان بسیار بالاتر از کشورهای واقع در اروپای شرقی مانند لهستان و رومانی است. با این وجود، آلمان در مقایسه با بسیاری از همسایگان اروپایی از موقعیت مالی بهتری برخوردار است.

همچنین در خصوص هزینه های زندگی در آلمان تفاوت های منطقه ای و شخصی در میزان درآمد و هزینه ها را باید در نظر گرفت. شهر فرانکفورت در رتبه بندی مرسر در سال 2012 گرانترین شهر آلمان بود که در رتبه 88 جهان قرار گرفت. پس از آن شهرهای مونیخ (90)، برلین (106)، هامبورگ (109)، اشتوتگارت (119)، لایپزیگ (148) و نورنبرگ (163) شهرهای نسبتاً ارزان قیمت هستند.

آلمان

به طور کلی، میزان هزینه ها در غرب کشور اغلب بالاتر است. در هزینه های زندگی در آلمان حمل و نقل عمومی در آلمان راحت، سریع و کارآمد است. کسانی که از تعطیلات آخر هفته خود استفاده می کنند و مایل به گشت و گذار در آلمان باشند، با تهیه کارت Bahn-Card سالانه از تخفیف %25، %50 و %100 برخوردار می شوند که اساساً یک بلیط رایگان است. قیمت سالانه این کارت از 57 یورو تا 114 یورو با تخفیف %25 و 4080 یورو تا 6400 یورو با تخفیف %100 است.

هزینه اجاره مسکن

اجاره یک آپارتمان دو خوابه به طور معمول هزینه ای بالغ بر 300 یورو در هر ماه خواهد داشت. این هزینه در مناطق محبوب شهر و در شهرهای بزرگ بیشتر است. به عنوان مثال، اجاره یک آپارتمان دو خوابه در حومه برلین 400 یورو است. این مبلغ در مناطق مرکزی شهر به دو تا سه برابر نیز افزایش می یابد.

همچنین در خصوص مهاجرت به کشور آلمان و هزینه های زندگی در آلمان لازم به ذکر است که اندازه اتاق ها و آپارتمان ها در آلمان با توجه به استانداردهای آمریکایی در حال کاهش است و متراژ آپارتمان های دو خوابه زیر 65 متر مربع می باشد. میانگین اجاره در آلمان به طور معمول بر اساس هر متر مربع محاسبه می شود و پایین ترین مبلغ آن حدود 4 یورو برای هر متر مربع (درسدن)، تا 7 یورو (برلین)، یا 12 یورو (مونیخ) متفاوت است.

در مهاجرت به آلمان و هزینه های زندگی در آلمان با توجه به سرمایه گذاری های سنگین بین المللی به همراه اقتصاد قوی در آلمان، تقاضا برای ملک در این کشور همچنان وجود دارد و به طبع آن مبلغ اجاره ها در سراسر کشور افزایش می یابد. همچنین بر اساس قانون، با هر بار تمدید اجاره نامه مستاجران موجود، قیمت اجاره و سایر هزینه ها به طور چشمگیری افزایش می یابد. همچنین باید توجه داشت که قرارداد اجاره شامل هزینه امکانات رفاهی یعنی هزینه گرمایش یا آب و برق نمی شود.

شرایط کار

کشور آلمان شرایط کاری بسیار مناسبی دارد اما نه برای همه افراد، لذا زندگی در آلمان برای مهاجران غیرقانونی کاملا متفاوت است. کارفرمایان آلمانی عالیترین مزایا، امنیت شغلی و بیشترین میزان پرداختی حقوق را دارند. آنها ساعت کاری را تقلیل داده اند و روزهای تعطیلات را به 40 روز در سال رسانده اند.

میزان استخدام در غرب آلمان خیلی بیشتر از شرق آلمان است. البته برلین و مونیخ از این قاعده مستثنی هستند. همچنین این موضوع را مدنظر داشته باشید که دانستن زبان انگلیسی برای زندگی و کار در آلمان اصلا کافی نیست. اگر قصد زندگی در آلمان را دارید باید زبان آلمانی را حداقل در سطح B1 بدانید.

کشور آلمان

پایین ترین نرخ بیکاری در اروپا متعلق به آلمان است، با اینکه نرخ بیکاری در آلمان زیر %7 است ولی همیشه کمبود نیروی کار در آلمان احساس می شود. حتی هم اکنون نیز با وجود اضافه شدن مهاجرین به این کشور در پست های مهمتر کمبود نیروی کار وجود دارد. البته بیکاری در روستاهای آلمان هنوز هم یکی از مشکلات اساسی برای دولت به شمار می رود.

بیمه

نظام بهداشت و درمان کشور آلمان بر پایه بیمه می باشد و بیماران از خدماتی مانند درمانهای کلینیکی، زایمان، دندانپزشکی، توانبخشی و… استفاده می کنند. بیماران هزینه اندکی را برای درمان پرداخت می کنند. البته برای کودکان، سالمندان و افراد کم توان این مقدار صفر است.

نظام سلامت آلمان بودجه مورد نیاز خود را از حق بیمه های دولتی، خصوصی و مالیات های پرداختی شهروندان تامین می کند. %90 مردم آلمان تحت پوشش بیمه هستند و کارمندان با سطح درآمد بالا و یا کارفرمایان قادر به انتخاب بیمه خصوصی نیز برای خود هستند. اما اگر بیمه دولتی را انتخاب می کنید باید %15 از حقوق خود را به صندوق بیمه بپردازید.

تحصیل به زبان انگلیسی

گرچه در کشور آلمان به ندرت میتوان رشته های تحصیلی برای مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی پیدا کرد اما اکثر دوره های مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به زبان انگلیسی تدریس می شوند. در دانشگاههای آلمان حدود 970 برنامه تحصیلی برای مقطع کارشناسی ارشد و 250 برنامه تحصیلی برای مقطع دکترا وجود دارد که به زبان انگلیسی تدریس می شوند. بنابراین برای تحصیل در آلمان از حیث زبانی هیچ جای نگرانی وجود ندارد.

هزینه های تحصیل

درحالی که هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاههای انگلستان بیش از 9000 یورو در سال است، اما دانشگاههای دولتی آلمان شهریه ای چند یورویی در سال دریافت می کنند. البته دانشگاههای خصوصی شهریه های بالایی دارند.

کشور آلمان

اکثر دانشگاههای کشور آلمان به عنوان جبران بخشی از هزینه ها، برای دانشجویان خود بلیط رایگان سفرهای درون شهری فراهم می کنند، بنابراین دانشجویان دیگر مجبور به پرداخت هزینه های اضافی برای حمل و نقل نیستند. مقطع کارشناسی ارشد و دکتری هم شهریه های پایینی دارند و همین امر یکی از دلایل محبوبیت دانشگاههای آلمان برای دانشجویان خارجی است.

دوره های تحصیلی

تحصیل در کشور آلمان همواره یکی از موضوعات مورد توجه دانشجویان ایرانی بوده است. در این قسمت مروری بر دوره ها و مقاطع تحصیلی در آلمان خواهیم داشت. در سالهای اخیر سیستم آموزش عالی در آلمان تحت برنامه بلونیا (Bologna) تغییرات زیادی کرده است.

قبل از اینکه این برنامه یکپارچه در آلمان در دستور کار قرار گیرد، مقاطع تحصیلی در آلمان شامل Diplom و Magister می شد. اما با اجرایی شدن برنامه بلونیا در آلمان، Bachelor جایگزین Diplom و Master جایگزین Magister شد. اولین مدرک تحصیلی آلمان که در سراسر این کشور و همچنین همه دنیا مورد اعتبار است، Bachelor می باشد که در آلمان بین 6 الی 8 ترم طول میکشد و هدف آن ارائه و تدریس اطلاعات و مفاد درسی اساسی در رشته مربوطه به دانشجو می باشد.

با پایان یافتن Bachelor دانشجو میتواند به دنبال شغلی برای خود باشد و یا برای ادامه تحصیل وارد مقاطع بعدی شود. دوره بعدی Master می باشد که در آلمان بسته به نوع رشته، بین 2 الی 4 ترم به طول خواهد انجامید. بعد از Master هم دوره دکتری و یا همان Promotion قرار دارد این دوره هم با توجه به رشته تحصیلی 2 الی 5 سال طول میکشد.

ادامه تحصیلات آکادمیک

ادامه تحصیلات آکادمیک در کشور آلمان معمولا در مراکز ذیل امکان پذیر است:

 • دانشگاه ها

نظام آموزشی آلمان در دانشگاه های این کشور منطبق با نظام بین المللی است و در سه مقطع MASTER ،BACHELOR و PHD دانشجو می پذیرد. دانشجویان در دانشگاه ها به غنی سازی دانش تئوری خود در کنار فعالیت های علمی پژوهشی می پردازند. بعد از پایان تحصیلات، این افراد می توانند وارد مقطع بعدی و یا در صورت تمایل وارد بازار کار شوند.

 • مراکز آموزش عالی فنی در آلمان

کسانی که علاقه دارند با یادگیری عملی و یادگیری حرفه های مختلف وارد بازار کار شوند می توانند تحصیل در این مراکز را برگزینند. این امکان برای این افراد وجود دارد که در کنار دروس تئوری آموزش عملی حرفه مورد نظر خود را نیز داشته باشند. ورود به این مراکز به راحتی امکان پذیر نیست و همواره لازم است متقاضیان آزمون ورودی مربوطه را پشت سر بگذرانند. داشتن مهارت های زبان آلمانی در سطحی بالا، برای ورود و تحصیل در این مراکز الزامی می باشد.

 • آکادمی های آموزشی هنر و موسیقی

برای افرادی که علاقه و استعداد تحصیل در انواع رشته های هنری مانند: نقاشی، گرافیک، سینما، مُد و… را دارند تحصیل در این مراکز گزینه خوبی است. البته شایان ذکر است که متقاضی باید توانایی آن را داشته باشد که در آزمون های عملی و مصاحبات شفاهی این موسسات شرکت کند و نمره قبولی را کسب نماید.

کالج (Studienkolleg)

کالج مرکزیست که وابسته به دانشگاه های دولتی کشور آلمان است و مخصوص دانشجویان غیر آلمانی می باشد. این مقطع تحصیلی در سیستم آموزشی آلمان از 2 ترم تشکیل میشود و حکم پیش دانشگاهی در ایران را دارد. هدف کالج در آلمان آموزش زبان آلمانی و دروسی مانند ریاضی، فیزیک، شیمی و یا برنامه نویسی کامپیوتری می باشد که البته همه اینها را دانش آموزان ایرانی قبلا در ایران بصورت کامل یاد گرفته اند و در واقع کالج برای ایرانیان حکم مرور دبیرستان و پیش دانشگاهی را دارد.

تحصیل در کالج رایگان است. شرط ورود به کالج، داشتن پذیرش تحصیلی و سپس قبولی در آزمون ورودی آن (Aufnahmeprüfung) می باشد. سوالات این آزمون گرامر زبان آلمانی در حد B1 و یا B2، ریاضیات و فیزیک می باشد. کالج با آزمون پایانی تحت عنوان (Feststellungsprüfung) پایان می یابد.

افرادی که قصد دارند در دانشگاه رشته های گروه پزشکی را بخوانند، باید در این آزمون پایانی، بهترین نمره یعنی نمره یک را کسب کنند. اما برای سایر رشته ها چنین محدودیتی وجود ندارد. شرکت در کالج های آلمان فقط با داشتن ویزای تحصیلی امکان پذیر است و با داشتن هرگونه ویزای دیگری مانند ویزای توریستی، اجازه شرکت در آزمون ورودی کالج به متقاضی داده نمیشود.

کالج

بر اساس رشته های دانشگاهی، کالج های مختلفی طراحی شده اند. کالج های مخصوص رشته مهندسی، ریاضیات و علوم طبیعی که T-Kurs نام دارند. کالج های مخصوص علوم پزشکی و زیست شناسی M-Kurs، کالج های رشته های اقتصاد و علوم اجتماعی W-Kurs و کالج رشته های زبان شناسی که S-Kurs نام دارند، می باشد.

لیسانس (Bachelor)

در مقطع لیسانس تنوع رشته ای بسیار زیادی در دانشگاه های آلمان وجود دارد و میتوان ادعا کرد که در همه علوم و فنون شانس تحصیل در مقطع لیسانس در سیستم آموزشی آلمان وجود دارد. تحصیل لیسانس برای کلیه دانشجویان (چه آلمانی و یا غیر آلمانی) رایگان است.

زبان تحصیل در مقطع لیسانس به جز موارد محدودی، آلمانی است. البته دانشجویان غیر آلمانی میتوانند قبل از ورود به دانشگاه، در کلاس های زبان آلمانی دانشگاه شرکت کنند و پس از قبولی در آزمون DSH و یا TestDaf، وارد دانشگاه شوند. کلاس های زبان معمولا 6 الی 10 ماه طول می کشند و در دانشگاه ها ارائه می شوند.

در پایان مقطع لیسانس، مدرک تحصیلی B.SC به دانشجویان رشته های علوم مهندسی و یا علوم پایه و مدرک B.A به دانشجویان رشته های علوم سیاسی، اجتماعی و انسانی اعطا میشود. در مقطع لیسانس، دانشجو این شانس را دارد که در صورت تمایل یک الی دو ترم به صورت مهمان در دانشگاه های آمریکایی و یا اروپایی تحصیل کند.

شرایط ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی برای دانشجویان ایرانی به این صورت است که متقاضیان باید دارای دیپلم و پیش دانشگاهی باشند و ترجیحا در کنکور سراسری در یکی از دوره های روزانه، شبانه، غیر انتفاعی و یا پیام نور در یک رشته ای پذیرفته شده باشند. (رشته و دانشگاه پذیرفته شده اهمیتی ندارد).

متقاضی باید حداقل تا سطح B1 دارای معلومات زبان آلمانی باشد. داشتن معلومات زبان آلمانی برای تحصیل در مقطع لیسانس در آلمان یک شرط الزامیست و بدون آن درخواست پذیرش و همچنین ویزای تحصیلی آلمان با موافقت رو به رو نخواهد شد.

متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی باید مدارک زیر را آماده نمایند:

 • ترجمه دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی همراه با ریزنمرات هرکدام
 • ترجمه نامه قبولی در دانشگاه سراسری و ارائه کارنامه تحصیلی دوره لیسانس
 • ارائه مدرک زبان آلمانی و یا انگلیسی (در صورتیکه رشته تحصیلی به زبان آلمانی باشد)

مرحله اول:

کالج دوره ای یکساله می باشد که معمولا از 2 ترم تحصیلی تشکیل شده. همانطور که قبلا ذکر شد، ممکن است در برخی از رشته ها و دانشگاه ها گذراندن دوره یکساله کالج نیاز باشد. در آلمان بیش از 37 کالج به بیش از 3000 دانشجوی خارجی خدمات تحصیلی ارائه می دهد.

شرکت در کالج رایگان می باشد و همچنین برخی هزینه ها از جمله هزینه های حمل و نقل در محدوده کالج را پوشش می دهد. دانشجویان در مدت تحصیل در کالج اجازه کار ندارند و تنها در تعطیلی ما بین دو ترم می توانند کار کنند بنابراین هزینه زندگی در این مدت بر عهده دانشجو می باشد.

این هزینه ها بین 50 تا 200 یورو در هر ترم می باشد. متقاضیان ایرانی که مایل هستند در دانشگاه های کشور آلمان مشغول به تحصیل شوند، در صورتی که در ایران دانشجو نبوده باشند و یا کمتر از دو سال در ایران تحصیل کرده باشند، معمولا باید دوره کالج را بگذرانند. شرط ورود به کالج قبولی در امتحان زبان آلمانی می باشد. بنابراین گذراندن حداقل 600 ساعت زبان آلمانی برای قبولی الزامیست.

امتحان کالج 2 بار در سال برگزار می شود. درصورت قبول نشدن در امتحان، دانشجو تنها یکبار دیگر و پس از گذشت نیمسال تحصیلی می تواند تجدید دوره نماید. ارسال مدارک به این کالج ها معمولا بصورت مستقیم نمی باشد. بدین معنی که دانشجو باید اصل و ترجمه مدارک خود را برای دانشگاهی که کالج تحت پوشش آن است و یا ارگانهای مربوط به این کار بفرستد.

مرحله دوم: پس از دریافت پذیرش کالج، مرحله دریافت ویزای تحصیلی می باشد.

مرحله سوم: پس از قبولی در امتحان کالج دانشجو می تواند پذیرش دانشگاه را دریافت نماید.

لیسانس

فوق لیسانس (Master)

در مقطع فوق لیسانس گرایشهای متنوع تری نسبت به لیسانس ارائه می شود. همچنین تعداد رشته های ارائه شده به زبان انگلیسی به شکل چشمگیری نسبت به دوره لیسانس افزایش می یابد. تحصیل در فوق لیسانس نیز کاملا رایگان است و داشتن مدرک TOEFL و یا IELTS برای رشته های انگلیسی زبان الزامیست.

برای رشته هایی هم که به زبان آلمانی ارائه می شوند، باید حداقل در ایران تا سطح B1 آلمانی پیش رفت و سپس در کلاس های زبان دانشگاه تا سطح DSH شرکت کرد تا مجوز شرکت در کلاسهای درسی دانشگاه در مقطع فوق لیسانس به متقاضی داده شود.

با اتمام این مقطع مدرک M.SC به فارغ التحصیلان رشته مهندسی یا علوم پایه و مدرک M.A به فارغ التحصیلان رشته های علوم اجتماعی و انسانی داده میشود. بعد از اتمام فوق لیسانس در آلمان، دانشجو می تواند وارد بازار کار شود و یا برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا اقدام کند.

شرایط ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

دانشجویان ایرانی علاقه مند به تحصیل در مقطع فوق لیسانس در آلمان، باید از نظر دانش زبان های خارجی، یا دارای مدرک آیلتس 5.6 و یا معادل آن در تافل و یا دارای مدرک زبان B1 آلمانی باشند. همچنین داشتن دیپلم، پیش دانشگاهی و همچنین مدرک لیسانس از یک دانشگاه ایرانی از شرایط الزامی اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس در آلمان میباشد.

بر خلاف اتریش، متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد آلمان، نیازی به قبولی در کنکور کارشناسی ارشد ندارند وبا داشتن لیسانس از یک دانشگاه می توانند برای فوق لیسانس در آلمان اقدام کنند. کلیه دانشگاه های ایرانی که مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران هستند، در آلمان هم معتبر شناخته می شوند.

دانشگاه هایی که در آلمان شرط معدل دارند، معدلی حداقل بین 14 الی 15 را برای دانشجویان ایرانی تعیین میکنند و البته بسیاری از رشته ها و دانشگاه ها وجود دارند که شرط معدل ندارند. البته شرط معدل محدود به یک رشته و دانشگاه خاصی نمی شود و چه بسا یک دانشگاه برای برخی رشته های خود شرط معدل بگذارد و برای برخی شرطی قرار ندهد و حتی یک ترم برای رشته ای شرط معدل داشته باشد و ترم بعدی این شرط معدل را نداشته باشد.

سایر موارد مانند داشتن مقاله، سابقه کار، دانستن سایر زبانهای خارجی و گذراندن دوره های آموزشی مختلف در امر پذیرش می توانند کمک کننده باشند، اما جزء شروط الزامی نیستند. آلمان به دلیل تنوع رشته های دانشگاهی در مقطع فوق لیسانس یکی از کشورهای مورد علاقه دانشجویان خارجی می باشد.

علاوه بر این، امکان تحصبل در آلمان به صورت رایگان و همچنین ارائه بسیاری از رشته ها و گرایش های تحصیلی، بر محبوبیت این کشور برای تحصیل افزوده است. دوره فوق لیسانس و یا Master در آلمان بر اساس رشته تحصیلی میتواند بین 2 الی 4 ترم باشد. پس از پایان این دوره، به فارغ التحصیلان رشته های مهندسی و علوم پایه مدرک M.SC و به فارغ التحصیلان رشته های علوم اجتماعی، علوم انسانی و هنر مدرک M.A اعطا می شود. در حال حاضر بیش از 13000 رشته و گرایش تحصیلی در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های آلمان ارائه میگردد.

مدارک مورد نیاز متقاضیان تحصیل در مقطع بالاتر از لیسانس

 • مدرک کارشناسی
 • مدرک زبان انگلیسی در صورت تحصیل در رشته انگلیسی و یا مدرک آلمانی در صورت تمایل به تحصیل به زبان آلمانی
 • رزومه کاری
 • سه عدد توصیه نامه

مدرک تحصیلی

نکته: برای پذیرش در مقطع فوق لیسانس و بالاتر، دانشجو به شرط داشتن مدرک لیسانس چه از دانشگاه آزاد، دولتی، پیام نور و غیرانتفاعی می تواند اقدام نماید. البته دانشجو نباید انتظار داشته باشد که تمامی واحد های وی پذیرفته شود و ممکن است دانشگاه تعدادی از واحدهای وی را قبول نکند.

دوره دکترا (Promotiom)

آخرین مقطع تحصیلی در آلمان، دکترا است. دانشجو در طول این مقطع به تحقیق و پژوهش می پردازد و نتایج علمی خود را در قالب رساله دکترا (Dissertation) به اساتید خود ارائه می دهد. اگر دانشجو به صورت موفقیت آمیز از رساله دکترای خود بتواند دفاع کند و همچنین در آزمونهای شفاهی سربلند بیرون آید، به او مدرک دکترا اعطا خواهد شد.

تحصیل در مقطع دکترا در آلمان میتواند هم با بورسیه باشد و هم بدون بورسیه. از شرایط کلی دریافت پذیرش در این مقطع می توان به دانستن زبان آلمانی و یا انگلیسی و اتمام مقطع فوق لیسانس اشاره کرد. در مقطع دکترا در آلمان امکان اخذ بورسیه فراهم است.

یکی از موسساتی که بورسیه در مقطع دکترا ارائه می دهد، موسسه تبادلات آکادمیک آلمان (DAAD) می باشد. یک نوع خاص بورسیه برای مقطع دکترا در آلمان تحت برنامه ساندویچ وجود دارد که به دانشجویان کلیه رشته های دانشگاهی به غیر از رشته های علوم پزشکی اعطا میگردد.

مدت زمان این نوع بورسیه متغیر بین 4 ماه الی 4 سال است که البته یکی از شروط اعطای آن این است که دانشجو توانسته باشد موافقت یک استاد راهنمای آلمانی را به دست آورده باشد و در واقع سوابق تحصیلی و حوزه های پژوهشی دانشجو مورد رضایت و تایید یک استاد آلمانی قرار گرفته باشد و به طبع استاد راهنما نیز از دانشجو برای تحقیق و پژوهش، دعوت کند که به آلمان برود و تحت پوشش این بورسیه قرار بگیرد.

شرایط عمومی:

 • اتمام مقاطع M.A و یا M.SC با نمرات بالا
 • تسلط به زبان انگلیسی یا آلمانی (منوط به رشته و موضوع دکترا)
 • پیشنهاد طرح پایان نامه (Proposal)
 • اخذ تأییدیه از یک استاد راهنما

در حال حاضر، متداول ترین راه گذراندن دوره دکترا، روش سنتی آن می باشد که البته تدریجا روش های دیگری هم به آن اضافه می شود. دانشجویی که برای دوره دکترا برنامه ریزی می کند، باید با استادی از دانشگاه های آلمان که در رشته مورد نظر به عنوان متخصص شناخته می شود، ارتباط برقرار کند.

البته یافتن استاد راهنما کار ساده ای نیست، چرا که اساتید اغلب از میان شمار زیاد درخواستهای رسیده، ترجیحا دانشجویی را انتخاب می کنند که از دوره های قبل می شناسند. با این وجود ارسال درخواست همراه با یک طرح پایان نامه خوب، قطعا به موفقیت خواهد انجامید.

چنانچه در این رابطه، امکان ایجاد ارتباط از طرف دانشگاه محل تحصیل در ایران با اساتید راهنما در آلمان وجود دارد، حتما از این موقعیت استفاده کنید! وب سایت DAAD نیز می تواند در پیدا کردن استاد راهنمای مناسب به شما کمک کند.

دوره دکترا 3 الی 4 سال بوده و در مجموع بستگی به میزان فعالیت دانشجو دارد. دوره به زبان آلمانی و یا انگلیسی برگزار می شود. به تازگی به ویژه در رشته های علوم طبیعی و مهندسی بیشتر طرح ها و ارائه پایان نامه ها به زبان انگلیسی صورت می گیرد. این موضوع باید با استاد راهنما مطرح و حل شود.

تنظیم تقاضانامه برای استاد راهنما: عموماً اساتید تقاضانامه های متعددی از دانشجویان دوره دکترا جهت نظارت و راهنمائی شان برای پایان نامه دریافت می کنند. از این رو می بایست در تقاضانامه تنظیم شده، علت انتخاب این استاد و موضوع مورد نظر گویا و روشن باشد.

دانشجویان موضوع خود را به طور مستقل انتخاب کرده، پس از بررسی و گفتگو با استاد راهنما می توانند محتوای موضوع را تکمیل کرده یا تغییر دهند. لطفا دقت داشته باشید که برای برقراری ارتباط با یک استاد شرط لازم این است که این استاد نه تنها در رشته تحصیلی شما بلکه مخصوصا در حیطه موضوع رساله شما دارای فعالیت علمی باشد.

بنابراین تنظیم اولین تقاضانامه باید به گونه ای باشد که استاد راهنما از توانمندی علمی دانشجو و هدفمندی وی در حیطه موضوع انتخابی اطمینان حاصل کرده تا استنباط او بر این باشد که همکاری او با دانشجو برای خود او نیز بی بهره نیست. به طور قطع، یک همکاری و استفاده دو جانبه است که احتمال توافق با استاد راهنما را بالا می برد.

طرح تحقیقی برای دوره دکترا:

 • معرفی موضوع پژوهشی، حدوداً 1 – 2 صفحه
 • اهمیت موضوع پژوهشی و ارتباط آن با رشته تحصیلی
 • شناخت و تحقیقات از موضوع
 • نگاهی اجمالی به منابع مربوطه
 • روش تحقیق و پیشرفت در موضوع
 • برنامه ریزی تحقیق تا حد امکان دقیق، حتی اگر احتمال تغییر وجود داشته باشد.

دوره دکترا

به پایان مقاله (معرفی کشور آلمان) رسیدیم، امیدواریم مطالب ارائه شده در این مقاله، برای شما مخاطب محترم مفید واقع شود. در صورتیکه هر گونه سوال، نظر و یا پیشنهادی در مورد این مطلب، خرید آپارتمان در ترکیه ، خرید ملک در ترکیه ، خرید خانه در ترکیه ، سرمایه گذاری در ترکیه ، مهاجرت به ترکیه ، مهاجرت به آلمان و مهاجرت به اروپا دارید، از طریق فرم زیر می توانید اقدام نمایید. کارشناسان پرگاس در اسرع وقت به سوال هایتان پاسخ خواهند داد.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
keyboard_arrow_up