اقامت دائم کشور آلمان

germany-immigration-flag-background

اقامت دائم کشور آلمان Permanent residence

اگر شهروند یک “کشور سوم” هستید، بدان معنی که نه شهروند یک کشور عضو اتحادیه اروپا هستید و نه شهروند یکی از کشورهای منطقه اقتصادی اروپا و یا سوئیس هستید و مجوز اقامت 5 ساله دارید و پیش شرط های قانونی را نیز داشته باشید، می توانید اقامت دائم کشور آلمان را دریافت نمایید (بخش 9 قانون مهاجرت).

الزامات دریافت مجوز اقامت دائم

 • فضای زندگی کافی برای خود و اعضای خانواده که با شما زندگی می کنند را دارا هستید (توانایی تهیه مسکن برای خود و خانواده تان را دارید)
 • برای مدت حداقل 60 ماه، مشمول مقرری در بیمه بازنشستگی قانونی آلمان شده اید
 • دانش پایه ای از جامعه آلمان و همچنین نظم اجتماعی و حقوقی در آلمان دارید
 • اقامت شما امنیت عمومی و نظم اجتماعی را به خطر نمی اندازد
 • تمکن مالی (بدون نیاز به کمک دولتی برای امرار معاش)
 • مهارت های کافی زبان آلمانی دارید
 • مجوز کار دارید

در این صورت مجوز اقامت برای هر نوع شغلی صادر می شود. (مجوز اتحادیه اروپا برای اقامت دائم کشور آلمان، اجازه کار را نیز برای دارندگان این مجوز، صادر می کند).

اقامت دائم کشور آلمان

در مواردی که اصل مجاز بودن اجازه اقامت برای پنج سال با مجازات برخوردار نباشد یعنی مشکل قانونی نداشته باشد، مجوز اقامت می تواند پس از دوره های کوتاه تر در موارد ذیل نیز صادر شود:

فارغ التحصیلان

فارغ التحصیلان موسسه های آموزش عالی آلمان پس از دو سال حق داشتن اجازه اقامت با شرایط خاص را می توانند، دریافت نمایند (بخش B18 قانون مهاجرت) اگر:

 • دارای مدرک دانشگاهی آلمان هستند.
 • در رشته تحصیلی خود دارای شغل مناسبی هستند.
 • مجوز اقامت برای استخدام، کارت آبی اتحادیه اروپا و یا اجازه اقامت برای خود اشتغالی در مدت دو سال گذشته را دارا بوده اند.
 • به مدت 24 ماه بیمه بازنشستگی قانونی پرداخت کرده اند.
 • مهارت های زبان نیز به طور کلی مورد نیاز است (سطح B1، بر اساس بخش B18 شماره 4 همراه با بخش 9 بند 2 – 1 شماره 7 همراه با بخش 2 بند 10 قانون مهاجرت) استثنائات نیز وجود دارد (بخش 9 بند 2 – 5 قانون مهاجرت).

متخصصان

با توجه به پیش شرط های خاصی نظیر، داشتن پیشنهاد شغلی مناسب و دارا بودن تخصص، می توان بلافاصله مجوز اقامت دائم دریافت کرد (بخش 19 قانون مهاجرت). بر اساس قانون اقامت، برای مثال دانشمندان با دانش تخصصی، مربیان و یا دستیاران ارشد، مجاز به دریافت اقامت دائم کشور آلمان می باشند.

اگر جزو افراد متخصصی هستید که شامل موارد بالا می شوید، باید پیشنهاد شغلی مناسبی نیز داشته باشید. (اثبات حداقل درآمد لازم نیست)، با این حال باید معیشت خود را در آلمان بدون کمک دولتی تضمین کنید. رضایت آژانس استخدام فدرال آلمان برای اعطای مجوز اقامت به افراد متخصص (بخش 19 قانون مهاجرت) نیز مورد نیاز نیست.

دارندگان کارت آبی

پس از 33 ماه به عنوان دارنده کارت آبی اتحادیه اروپا، حقوق بازنشستگی پرداخت شده این دوره و برآورده کردن موارد مورد نیاز، صاحبان کارت آبی اتحادیه اروپا می توانند مجوز اقامت دائم دریافت نمایند (بخش A19 بند 6 قانون مهاجرت).

اگر مهارت کافی در زبان آلمانی (سطح  B1) را دارا باشید، مجوز اقامت را می توانید پس از 21 ماه کار تخصصی (بخش A19 بند 6 قانون مهاجرت) دریافت نمایید. همچنین باید در این دوره، بیمه را پرداخت کرده باشید.

افراد خود اشتغال (کارفرما یا کارآفرین)

اگر افراد خود اشتغال موفق به ایجاد یک کسب و کار شده و معیشت آنها امن باشد، می توانند بعد از 3 سال مجوز اقامت دائم دریافت نمایند (بند 21 و بند 4 قانون مهاجرت). اگر عضو خانواده یک شهروند آلمانی هستید نیز به طور کلی (بر اساس بخش 28 بند 2 قانون مهعاجرت) اجازه اقامت دائم کشور آلمان را دریافت خواهید کرد اگر:

 • برای مدت سه سال در کشور آلمان اقامت دارید
 • پیوند خانواده با شهروند آلمانی همچنان ادامه دارد
 • هیچ دلیلی برای اخراج وجود ندارد (مشکل قانونی و قضایی وجود نداشته باشد)
 • توانایی صحبت در سطح پایه ( سطح B1) زبان المانی را دارا هستید.

اقامت دائم کشور آلمان

به پایان مقاله (اقامت دائم کشور آلمان Permanent residence) رسیدیم، امیدواریم مطالب ارائه شده در این مقاله، برای شما مخاطب محترم مفید واقع شود. در صورتیکه هر گونه سوال، نظر و یا پیشنهادی در مورد این مطلب، خرید آپارتمان در ترکیه ، خرید ملک در ترکیه ، خرید خانه در ترکیه ، سرمایه گذاری در ترکیه ، مهاجرت به ترکیه ، مهاجرت به آلمان و مهاجرت به اروپا دارید، از طریق فرم زیر می توانید اقدام نمایید. کارشناسان پرگاس در اسرع وقت به سوال هایتان پاسخ خواهند داد.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
keyboard_arrow_up