کارت آبی اتحادیه اروپا

germany-immigration-flag-background

کارت آبی اتحادیه اروپا The EU blue card

کارت آبی اتحادیه اروپا بخشنامه ای برای ساده تر کردن مراحل مهاجرت افراد تحصیل کرده و افراد دارای مهارت یا تخصص می باشد که در سال 2009، توسط شورای اروپا در پایتخت کشور پرتغال یعنی شهر لیسبون، تصویب شد. کارت آبی، اتباع کشورهای خارج از اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و کشور سوئیس (شهروندان کشور ثالث) که فارغ التحصیلان دانشگاه و یا دارای تخصص و مهارت می باشند و مدارک قابل اثبات نیز دارند، را قادر می نماید مجوز اقامت به منظور اشتغال در زمینه رشته تحصیلی یا تخصص خود را کسب کنند.

کارت آبی اتحادیه اروپا

کارت آبی مجوز اقامتی است که برای اولین مرتبه صدور، دارای حداکثر چهار سال اعتبار می باشد و مستلزم شرایط ذیل می باشد:

  • مدرک  تحصیلی قابل قبول و یا موسسه آموزشی شناخته شده آلمانی
  • ارائه یک قرارداد کاری و یا یک پیشنهاد شغلی مناسب
  • اثبات حداقل حقوق سالانه ناخالص 53.600 یورو

نکته 1: کارت های اتحادیه اروپا به دانشمندان، ریاضیدانان و مهندسان و همچنین به پزشکان (بجز دندان پزشکان) و همچنین متخصصان فناوری اطلاعات، با پایین ترین حقوق و دستمزد 41.808 یورو، ارائه می شود.

نکته 2: مدت زمان اعتبار اولین کارت آبی، حداکثر چهار سال می باشد. اگر قرارداد کاری کوتاه تر از چهار سال باشد، مدت مجوز اقامت متناسب با زمان آن قرارداد کاری لحاظ می شود. البته به مدت قرارداد کار، سه ماه نیز برای تمدید اقامت، اضافه می شود.

صاحبان کارت آبی می توانند مجوز اقامت دائم دریافت نمایند، اگر:

  • بیش از 33 ماه به عنوان یک فرد واجد شرایط در آلمان ساکن بوده اند
  • ارائه مدارک قانونی که در این دوره سهم واجد شرایط را پرداخت کرده اند یا سایر مدارک هزینه ای که نشان دهنده بدست آوردن حق مزایای بیمه ای که قابل مقایسه با بیمه های قانونی است
  • پیش نیازهای دیگر به طور کلی برای صدور مجوز اقامت الزامی می باشد
  • اگر دارنده کارت آبی اتحادیه اروپا دانش کافی در مورد زبان آلمانی (سطح B1) داشته باشد، مجوز اقامت پس از 21 ماه صادر می شود

مزایای کارت آبی اتحادیه اروپا

با کارت آبی می توانید در هر کشور عضو اتحادیه اروپا تا 90 روز بدون ویزا، اقامت کنید (به استثنای انگلستان، ایرلند و دانمارک) همچنین با کارت آبی می توانید تا 12 ماه در یک کشور سوم، (یعنی خارج از اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس) اقامت داشته باشید.

اگر قبلا کارت آبی را از یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای حداقل 18 ماه دریافت کرده باشید و در حال حاضر مایل به درخواست کارت آبی از آلمان هستید، اجازه خواهید داشت تا یک ماه پس از ورود به آلمان برای صدور کارت آبی کشور آلمان اقامت داشته باشید. در این صورت برای ورود به کشور آلمان به ویزا نیاز ندارید و اعضای خانواده شما نیز می توانند بدون ویزا وارد آلمان شوند (بر اساس بخش 39 ماده 7 قانون مهاجرت).

یکی دیگر از مزایای کارت آبی اتحادیه اروپا این است که دانشمندان علوم طبیعی، ریاضیدانان، مهندسان، پزشکان و متخصصان فناوری اطلاعات با مدارک تحصیلی آلمانی و همچنین متخصصان در این حرفه ها با مدارک تحصیلی خارجی میتوانند، بدون کسب رضایت از آژانس اشتغال آلمان، آن را دریافت نمایند. در موارد خاص، از کارت آبی جهت کسب اقامت دائم نیز می توان (بر اساس قانون بخش 19 مهاجرت) استفاده کرد.

اگر فارغ التحصیل دانشگاه هستید و یک شغل مناسب مطابق با شرایط تحصیلی تان به شما پیشنهاد شده است، با این حال درآمد شما کمتر از حداقل درآمد (حداقل درآمد ناخالص سالانه (در حال حاضر) 48،400 یورو و یا 37،752 یورو در مشاغل خاص) برای دریافت کارت آبی باشد، در این مورد برای اقامت موقت کار، واجد شرایط بوده و می توانید درخواست صدور کارت آبی نمایید (بر اساس بخش 18 ، 4 قانون مهاجرت).

کارت آبی اتحادیه اروپا

در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر درباره این نوع اقامت، به وب سایت www.bamf.de/blauekarte مراجعه نمایید.

به پایان مقاله (کارت آبی اتحادیه اروپا The EU blue card) رسیدیم، امیدواریم مطالب ارائه شده در این مقاله، برای شما مخاطب محترم مفید واقع شود. در صورتیکه هر گونه سوال، نظر و یا پیشنهادی در مورد این مطلب، خرید آپارتمان در ترکیه ، خرید ملک در ترکیه ، خرید خانه در ترکیه ، سرمایه گذاری در ترکیه ، مهاجرت به ترکیه ، مهاجرت به آلمان و مهاجرت به اروپا دارید، از طریق فرم زیر می توانید اقدام نمایید. کارشناسان پرگاس در اسرع وقت به سوال هایتان پاسخ خواهند داد.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
keyboard_arrow_up