35حقیقت جالب شهر استانبول

turkey-flag-background

35 حقیقت جالب در مورد استانبول

35حقیقت جالب شهر استانبول

1- استانبول تنها شهر بین قاره ای جهان است، که در دو قاره اروپا و آسیا واقع شده است.

2- استانبول با جمعیتی معادل 13.9 میلیون نفر، یکی از بزرگترین شهرها در اروپا است و با جمعیت حومه شهر، دومین شهر بزرگ جهان محسوب می شود.

3- استانبول به شهر مسجدها معروف است. این شهر دارای 3113 مسجد است که شامل مسجد تاریخی سلطان احمد و مسجد سلیمانیه می باشد.

4- استانبول در تاریخ هزاران ساله خود، پایتخت سه امپراتوری بزرگ (رومی، بیزانس و عثمانی) بوده است. با این حال پایتخت کنونی ترکیه آنکارا است.

5- استانبول پررشدترین مقصد گردشگری جهان است. طبق مطالعه ای که توسط MasterCard Worldwide Index در مقاصد جهانگردی جهان انجام شده است، استانبول از نظر تعداد بازدید کنندگان در سال 2011 از نیویورک و آمستردام پیشی گرفت. 9.5 میلیون نفر در سال 2012 ازین شهر بازدید کردند و اداره فرهنگ و گردشگری استانبول در سال 2013 تعداد 10,474,867 بازدید کننده را ثبت کرده است.

35حقیقت جالب شهر استانبول

6- بیشتر آثار باستانی و تاریخی استانبول در سلطان‌ احمد یا old city واقع شده است.

7- ایا صوفیا، که به عنوان یک کلیسای جامع مسیحی ارتدوکس در سال 537 بعد از میلاد ساخته شد، پس از سال 1453 توسط حکومت عثمانی به مسجد و پس از تأسیس ترکیه کنونی در سال 1935 به موزه تبدیل شد. ایا صوفیا بزرگترین کلیسای جهان برای حدود 900 سال بود.

8- برخی از قدیمی ترین باشگاه های ورزشی ترکیه در استانبول قرار دارند از جمله باشگاه بشیکتاش که در سال 1903 تأسیس شد.

9- براساس گزارشی که توسط موسسه بروکینگز (Brookings) منتشر شده، استانبول از نظر سرعت رشد اقتصادی در بین کلانشهرها در رتبه هفتم قرار گرفته است.

10- سومین متروی قدیمی جهان به طول 573 متر در استانبول واقع شده است. این مترو در سال 1875 پس از لندن و نیویورک که به ترتیب در سال های 1863 و 1868 احداث شدند، ساخته شده است.

11- Grand Bazaar (بازار بزرگ) که از سال 1461 در حال فعالیت است، با 60 کوچه  و 5000 مغازه یکی از قدیمی ترین و بزرگترین بازارهای سر پوشیده جهان است. این بازار روزانه بین 250 تا 400 هزار بازدید کننده را به خود جذب می کند.

12- استانبول قلب اقتصادی، فرهنگی و تاریخی کشور ترکیه است. اکثر مراکز تجاری و تاریخی آن در قسمت اروپایی قرار دارد و یک سوم از جمعیت آن در قسمت آسیایی زندگی می کنند.

13- گالریا آتاکوی (Galleria Ataköy) در سال 1987 در استانبول افتتاح شد.

14- اکثر مردم و فروشندگان در استانبول به زبان انگلیسی مسلط نیستند، بهتر است برای جلوگیری از سوء تفاهم، قیمت ها را بررسی کنید و اگر لازم شد از ماشین حساب استفاده کنید.

15- استانبول به دلیل داشتن رستوران های تاریخی دریایی معروف است. محله Kumkapı در امتداد دریای مرمره بیش از 50 رستوران دریایی دارد و بسیاری از رستوران های این شهر در سواحل بسفر قرار دارند.

35حقیقت جالب شهر استانبول

16- برای اینكه مردم ترکیه از سال 1930 به بعد از نام استانبول استفاده کنند، اداره پست تركیه نامه هایی که در آن ها از اسم قسطنطنیه استفاده شده بود را تحویل نمی داد.

17- جزایر پرنسس یک مجمع الجزایر متشکل از 9 جزیره خالی از اتومبیل است.

18- استانبول یکی از مقاصد توریستی برتر جهان در سال 2014 شد، که بالاتر از پاریس، نیویورک، رم و لندن جای گرفت.

19- 237 حمام در استانبول وجود دارد، که فقط  60 مورد از آنها هنوز استفاده می شود. قدیمی ترین و بزرگترین حمام در استانبول تختکاله حمامی (Tahtakale Hamami) است که قدمت آن به نیمه دوم قرن 15 برمی گردد.

20- استانبول بر روی هفت تپه بنا شده است، که بر روی هر تپه یک مسجد باشکوه ساخته شده است.

21- رمان معروف “قتل در قطار سریع السیر شرق ” اثر آگاتا کریستی در هتل “پرا پلاس” در استانبول نوشته شده است. این قطار از سال 1883 تا 1977 بین پاریس و قسطنطنیه (استانبول) حرکت می کرد.

22- استانبول در زمان امپراتوری عثمانی دارای 1400 توالت عمومی در سطح شهر بود در حالی که بقیه اروپا این امکان را نداشتند.

23- اکثر رانندگان تاکسی در استانبول به زبان انگلیسی مسلط  نیستند، بنابراین بهتر است در هنگام سوارشدن به تاکسی، آدرس کتبی مقصد خود را داشته باشید.

24- تاریخچه استانبول و اماکن محافظت شده این شهر به گونه ای است که گویی بازدیدکنندگان به گذشته سفر می کنند. به نوعی استانبول آینه دو زمان حال و گذشته است.

25- شاخ طلایی (Golden Horn) رودخانه ای است که ضلع اروپایی استانبول را به مناطق مشخصی تقسیم می کند.

26- به دلیل ترافیک در ساعات اوج ترافیک در استانبول، رانندگان تاکسی ممکن است به شما بگویند که به جای نشستن در ترافیک، در نزدیکی مقصد خود پیاده شوید. بهتر است یک نقشه مفید یا اینترنت داشته باشید تا به مقصد مورد نظر خود برسید.

27- بهترین زمان بازدید از استانبول در اواخر بهار یا اوایل پاییز می باشد که هوا برای تورهای پیاده روی دلپذیر است.

28- استانبول با دریا احاطه شده است و بسفر از سمت راست آن را قطع می کند. در قسمت اروپایی، کاخ ها و پارک ها واقع شده است، در حالی که در قسمت آسیایی محلات مسکونی دوست داشتنی واقع شده اند.

35حقیقت جالب شهر استانبول

29- برج گالاتا در سال 1348 ساخته شده بود تا اسیران جنگی را در خود جای دهد، اکنون بازدید از آن برای عموم آزاد است و دید 360 درجه ای از شهر را ارائه می دهد.

30- بسیاری از مکانهای تفریحات شبانه استانبول را می توان در منطقه گالاتا یافت که شامل بیوغلو، خیابان استقلال و میدان تقسیم است.

31- طبق نتایج مطالعات “شاخص جهانی مستر کارت” در مورد مقاصد گردشگری برتر جهان، استانبول یکی از برترین مقاصد و روز به روز در حال رشد است.

32- استانبول در گذشته نامهای مختلفی، از جمله بیزانس، قسطنطنیه، استامبول و تساریگاد داشته است.

33- بیشترین بازدیدکننده های استانبول از کشورهای آلمان، روسیه، فرانسه، انگلیس، هلند، ایتالیا و ایران است.

34- بازار محمود پاشا از سال 1660 تاکنون بزرگترین بازار ادویه استانبول شناخته می شود.

35- استانبول در سال 2010 پایتخت فرهنگی اروپا بود، اما تاکنون میزبان بازی های المپیک نبوده است.

به پایان مقاله (35 حقیقت جالب در مورد استانبول) رسیدیم، امیدواریم مطالب ارائه شده در این مقاله، برای شما مخاطب محترم مفید واقع شود. در صورتیکه هر گونه سوال، نظر و یا پیشنهادی در مورد این مطلب ، خرید آپارتمان در ترکیه ، خرید ملک در ترکیه ، خرید خانه در ترکیه ، سرمایه گذاری در ترکیه ، مهاجرت به ترکیه ، مهاجرت به آلمان و مهاجرت به اروپا دارید، از طریق فرم زیر می توانید اقدام نمایید. کارشناسان پرگاس در اسرع وقت به سوال هایتان پاسخ خواهند داد.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
keyboard_arrow_up